18 Ekim 2017 Çarşamba

Bu ülkede bedelleri hep gençler öder ama…

Mustafa Avlayan

Mustafa Avlayan

E-Posta : mustafaavlayan@hotmail.com

1972 yılından 2014 yılına ne değişti? Halen bu ülkede eşitsizliğe, haksızlığa karşı olanlar ve yine bu bedelleri ödeyenler gençler değil mi? Peki gençler ne kadar söz sahibi bu ülkede? 

Deniz Gezmiş 24 yaşında
Yusuf Aslan 24 yaşında
Hüseyin İnan 22 yaşında
Erdal Eren 17 yaşında

6 Mayıs 1972 günü 3 üniversiteli genç asıldı bu ülkede! 3 genç. Tek suçları ülkelerinin tam bağımsız bir Türkiye olmasıdır ve ne üzücüdür ki bazıları “Asmayalım da besleyelim mi” dediler bu gençler için. Onlar için o kadar basit ki o gençlerin ölümleri, Mecliste el kaldırıp asılmalarına onay vermek gibi! 

Peki ya suçları neydi? Ne yaptılar ki cezaları idam oldu? Suçları basit 1 cümleyle açıklanabilir! ABD emperyalizmine ve Türkiye’deki işbirlikçilerine karşı mücadele etmek ve tam bağımsız Türkiye istemek. Resmen vatan hainliği! Siz nasıl olur da ülkenizi NATO birliklerine teslim etmezsiniz! Vatanın içinde olan hainlere nasıl karşı çıkarsınız! Bundan büyük suç olur mu? Tabi olmaz! 5 Mayıs 1972’yi 6 Mayıs 1972 gününe bağlayan gece Ulucanlar Cezaevi’nde astılar 3 yiğidi. Sandılar ki astıklarında ölecek düşünceleri, isimleri... Bir baksınlar o günden sonra kaç Deniz, kaç Yusuf, kaç Hüseyin olduk... Bu ülke hiç bir zaman o kara tarihi unutmayacak ve düşünceleri her zaman yaşacak.

Ya Erdal Eren! Daha 17’sinde bir lise öğrencisi. Sinan Suner’in öldürülmesinden dolayı yapılan protesto bir polis öldürüldü. Ölen polisin katilinin Erdal Eren olduğunu söylendi ve tutuklandı. Erdal daha 17’sinde olmasına rağmen yaşı büyütülerek asıldı. İbret olsun diye! Erdal Eren son konuşmasında “Ölümden korkmuyorum” dedi. Daha 17’sinde bir genç, bir fidan, korkmadan, yılmadan özgürlüğü için mücadele verdi ve korkmadan yürüdü sonsuzluğa…

“Ankara adı kara
 Bu yara başka yara
17 yaşındaydı kıyılır mı Erdal’a”

Abdullah Cömert 22 yaşında
Ethem Sarısülük 26 yaşında
Mehmet Ayvalıtaş 19 yaşında
Ali İsmail Korkmaz 19 yaşında
Berkin Elvan 15 yaşında
Ahmet Atakan 22 yaşında

Ve Gezi Direnişi. Uzun süredir gelen bir söylem vardı, gençler sanalda gezmekten gerçek hayattan koptular, ülke sorunlarıyla ilgilenmiyor denildi! İsimlerine apolitik gençler denildi! Ve bu ülke görü ki bu apolitik gençler, bilgisayar başında örgütlenip Türkiye'de uzun yıllar aradan sonra haksızlığa, yasaklamalara ve antidemokratik uygulamalara karşı bir direniş başlattı ve bu direnişte 6 gencimiz öldü, en küçüğü 15, en büyükleri 26 yaşında! “Orada ne işleri vardı, bak bana niye bir şey olmuyor?” diyen bazı insanlar da vardı! Tabi onlara şunu anlatmak imkânsızdı:

Onların hiçbiri kendi zevkleri için orada değildi, senin çocuğun için, kardeşin için ve senin için oradaydı. Onlar, sana karşı oynanan oyunlar için oradaydı. Senin hakkını savunmak için oradaydı. Senin ülkenin malları yabancılara peşkeş çekildiği için oradaydılar, onlar senin ülken için oradaydılar!

Onlar faşist, gerici ve baskıcı yönetim tarafından asıldılar, öldürüldüler. Onlar şahsi çıkarları için değil, ülkeleri için canlarını verdiler! Onlar susmadılar, eğilmediler, korkmadılar. Onlar eşitlik için, özgürlük için, gözlerini kırpmadan yürüdüler sonsuzluğa. Biz de biliyoruz ki bu ülkede, bedel ödemeden kurtuluş olmaz! Daha çok bedeller ödeyeceğiz, bizler bundan hiç korkmadık! Bir gün o özlemini duyduğumuz günlere ulaşacağız... 

“O sözler ki kalbimizin üstünde dolu bir tabanca gibi ölüp ölesiye taşırız. O sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan, uğruna asılırız” (Attila İlhan)

"Elbet bir bildiği vardır bu çocukların, kolay değil yoksa bu yaşta ölmek" (Hasan Hüseyin Korkmazgil) 28 Şubat 2015 Cumartesi 17:10
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA