19 Kasım 2017 Pazar

Özür borcu

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Sosyal statüsü ne olursa olsun; ülkemizde, bütün bireyler yasalar karşısında eşittirler; hiçbir bireyin başka bireylere göre bir ayrıcalığı yoktur.

Ülkemizdeki bütün kurum ve kuruluşlar; yasaların, yönetmeliklerin ve genelgelerin belirlediği çerçevede vatandaşlara hizmet üretirler.


Durum böyle iken:


65 yaş ve üzeri kişilerin, belediyelerin toplu taşım araçlarından nüfus cüzdanı kullanarak, ücretsiz olarak yararlanmalarını ön gören 28931 Sayılı Genelgeye uymayan Malatya Belediyesi’nin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadan, bu durumda olan kişilere kart uygulaması yapmasının nedenini sormam karşısında aldığım yanıtta: araçlarında, “elektronik ücret toplama sisteminin kullanıldığı” belirtilmiştir.


Tarafıma bildirilen ve hiçbir yasal dayanağı olmayan bu gerekçeyi inandırıcı bulmuyorum ve buna katılmıyorum. Zira ortaya koyulan ve arkasına sığınılmaya çalışılan gerekçe, gerçekleştirilen yönetmelik dışı uygulamayı meşru kılmaz. Yapılan bu uygulama sadece keyfi bir uygulama anlamını taşır.


Belediyelerin var oluş mantığı, vatandaşlara hizmet üretmektir; yapılan uygulamaların yasalar, yönetmelikler ve genelgeler dışında olması durumunda; yapılan hizmet üretme değil, keyfi bir uygulama olur; bu durumda da üretilen bir hizmet değil, bir işkence olmaz mı sorusu ortaya çıkar.


Şöyle ki; herhangi bir nedenle, birkaç günlüğüne Malatya’ya gelen bir kişi, yönetmeliğin kendisine tanıdığı belediyelerin toplu taşım araçlarından nüfus cüzdanını kullanarak, ücretsiz seyahat etme hakkını kullanamayıp, Malatya Belediyesi’nden kart mı alacak ve bunun içinde bir veya bir buçuk ay mı bekleyecek? Bunun adı, yasa dışı bir keyfi uygulama olmaz mı?


Malatya’daki Baro Başkanlığının ve muhalefet partilerinin, Malatya Belediyesi tarafından yapılan bu yasa dışı uygulamaya son verilmesi ve vatandaşların yasadan doğan haklarını kullanabilmelerinin sağlanılması için İdari Mahkeme’de yürütmenin durdurulması için bu güne kadar dava açılmamış olmasını anlayabilmiş değilim.


Beni, bir şoförün hangi yasal yetkiye dayanarak otobüsten indirmesinin açıklanmasını ve bu nedenle de yasadan doğan hakkımı kulanamamış olmam nedeniyle de Malatya Belediyesi yetkililerinden benden özür dilemelerini bekliyorum.


Ve umuyorum ki; Malatya Belediyesi Başkanlığı, halkla sürekli temas durumunda olan başta otobüs şoförleri ve zabıtalar olmak üzere tüm belediye çalışanlarına “insan ilişkileri ve insan davranışları” ve de benzeri alanlarda hizmet içi eğitimler vermektedir.


Yasadan doğan hakkımı kullanmak istiyorum ve gerekenin yapılacağına inancımı belirterek; sorumu yineliyorum: 


Malatya Belediyesi olarak kart uygulamasını hangi yasaya veya yönetmeliğe dayandırarak yapıyorsunuz, yasal dayanağı olmayan uygulamalar, keyfi uygulamalar sayılmaz mı?


Kısacası Malatya Belediyesi olarak,  28931 Sayılı Yönetmeliğin hangi maddesine dayanarak siz, kart uygulamasını yapıyorsunuz?


Özür dilenmesiyle birlikte bu sorumun yanıtını da bekliyorum. 

 


20 Haziran 2014 Cuma 15:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA