23 Kasım 2017 Perşembe

Okullar kapanırken eğitimi değerlendirmek (3)

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Uygulamaya konulan eğitim sistemlerinde, öncelikle eğitimde fırsat eşitliği daima gözetilmelidir.

Fırsat eşitsizliği, yetenekli birçok gence iyi eğitim olanağı tanımazken; ekonomik gücü olan ailelerin çocukları zorla da olsa iyi eğitim olanağına kavuşmaktadır.

Serbest piyasa ekonomisinin merkezinde “insan” değil, “kar” vardır. Bu nedenle, insanı merkez alan bir eğitim sistemi gereklidir.

İnsanı merkez alan eğitim sisteminde: bilimsel düşünme, demokratik, (ortaya koyuş ve işleyiş olarak) fırsat eşitliği ve üretime dönük (yaparak öğrenme) özellikleri olmalıdır.

Ayrıca öğrencilere belirli bilgi kalıplarını aktarma yerine, öğrencileri çok yönlü düşünmeye, tartışmaya, çözüme götürecek özelliklerde eğitim sisteminin içinde yer almalıdır.

Eğitimin temelleri: doğayı (Dünyayı her yönüyle) anlama, doğaya egemen olma ve insan yaşamını kolaylaştırma, bilimsel yasaları kavrama, bilimsel düşünmeye yani bilime dayalı olmalıdır.

Eğitimin üretime yönelik olması gerekir. Üretim, katma değer yaratmaktır. Yani eğitim, bireysel ve toplumsal refahı yükseltmek, toplumsal kalkınmışlığı sağlamaktır, böylece devletin de güçlendirilmesidir.

Elle kafanın birleşmediği yerde sonuç, daima durağan, kısır ve cansız olmaktan kurtulamaz.

Aynı zamanda eğitim, bilim ve sanat üretmektir. Bilim ve sanat üretmeyen eğitim sistemlerinin sağlıklı olduğu söylenemez.

Eğitimin amaçlarından biri de; kırsal kesimlerde ve kentlerde yaşayan gençleri bulundukları yerlerde eğitip geliştirerek, ekonomiye üretici olarak katkısı olan kişiler durumuna yükseltmek olmalıdır.

Çünkü üretimden kopan genç kuşaklar, ulusal ekonomi ve milli gelir açılarından ülkemiz için yük olurlar; bireysel olarak gelişmeleri bozulur, toplumsal nitelik ve ekonomik özgürlük kazanma olanağı bulamazlar.

Bireyler ve toplumlar, ürettikleri ve tükettikleriyle özdeş olurlar. Ne kadar çok üretirlerse kendileri; ne kadar çok tüketirlerse başkaları olurlar.

Eğitimden kopuk eğitim sistemlerinde bireyler, sosyal sıkıntılara uğruyorlar. Sosyal sıkıntı zamanla ruhsal sıkıntıya dönüşüyor. İnsan, köklerinden kopuyor ve aidiyet sorunları oluşuyor. Ulus, mahalle, komşu, aile vb kavramlar yok oluyor.

Ülke olarak karşı karşıya kaldığımız terör sorununun kökeninde yatan da budur. Terör sorununun çözümünde geçerli olan tek formül, eğitim ve üretimi iç içe gerçekleştirmektir.

Oluşturulacak endüstri meslek liselerinin kobilerin içinde açarak, eğitimi üretimle birlikte gerçekleştirip, eğitime katkısı olan; öğrenci, öğretmen ve yöneticilere elde edilen gelirden pay verilmelidir.

Kişilerin ve toplumların özgürlük sınırlarını ekonomileri çizer.

Özgürlük olmayan ortamlarda da demokrasi hiç olmaz.

Bu nedenle, ekonomiyi taban almayan girişimlerin ayakları yere basmayan, günü kurtarmaya dönük girişimlerden öte bir anlam ifade etmezler, kalıcı bir huzur ve güveni sağlamazlar.

Günümüzde, terör sorununun çözümü olarak ortaya konulan ve birbirini takip eden süreçler, havanda su dövmekten öte bir şey değildir.


12 Haziran 2014 Perşembe 16:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA