19 Kasım 2017 Pazar

Milli irade ortada kaldı!

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

İlkokul ve ortaokul dönemlerinde, Amerika’nın yayınladığı Tommiks, Teksas, Kinova vb. adları alan cep kitaplarını okurdum; ayrıca yine bu dönemlerde sinemalarda çokça yine Amerikan’ın ürettiği ve kovboy filimi olarak adlandırılan filmleri izlerdim.

Gerek cep kitaplarında ve gerekse filmlerde İngiltere’den Amerika Kıtasına gelen göçmenlerle yerli halk olan Kızılderililer arasında savaşlar konu olarak işlenirdi.

Üzerinde yaşadıkları toprakları savunmaya çalışan Kızılderililere karşı bu toprakları ele geçirmeye çalışan göçmen İngilizler, yaratılan birer kahramanın etrafında birleşerek savaşırlar ve genelde bu savaşlarda Kızılderilileri yenerek, zafere ulaşırlardı.

Filmlerde bu son sahne oynatılırken sinemada bulunanların çoğu gibi ben de ellerimle alkış tutar ve filmin kahramanıyla kendimi özleştirir ve sinemadan gururla çıkardım.

Üniversite döneminde ise bu kez Türkiye’ye gelen özellikle 6’ncı Filo’yu protesto ve bu filoda görevli askerlere, bu bir zamanlar alkış tutan ellerle taş tutmaya ve taş atmaya başladım.

Ne var ki; ben ve benimle sömürüye karşı aynı safta yer alan arkadaşlarımıza karşı bu kez kendilerine milliyetçi diyen kesimler, biz Amerikalılara taş attıkça onlar da bize arkamızdan taş atarlardı ve ben bu milliyetçi denilen kesimlerin bize neden taş attıklarını anlayamazdım, şimdi bile anlamakta zorlanıyorum.

HDP’nin Diyarbakır mitinginde patlayan iki bombanın neden patlatıldığını düşünürken, bir an aktardığım anılarımı anımsadım.

Acaba Diyarbakır mitinginde atılan bombalar, “Seçim ruhuna” mı atıldı?

Çünkü bu seçimin ruhunu;

“Seni başkan yaptırmayacağım,”

Ve “Barajlarınızı yıkacağım” yaklaşımları olarak değer bulmaktaydı.

Aynı zamanda da HDP, bir etnik gruba dayanan bir parti olmaktan çıkarak; bir Türkiye partisi olduğunu dile getiren Selahattin Demirtaş bir söyleminde: “Kürt Partisi” imajı, partimizi belli bir kabuğun içine hapsetmiş durumdadır, diyerek, Türkiye partisi olarak ülkede oluşan tüm sorunların çözümünde bulunmak istediklerini aktarmıştır.

Seçimlerin sonrasında görüldü ki; hem seçim barajı yıkıldı hem de başkanlık hayalleri şimdilik suya düştü; böylece de seçim ruhu gerçekleşmiş oldu.

7 Haziran’da yapılan Genel Seçimler sonuçları itibariyle, 13 yıldır ülkemizin bir sorunlar yumağı durumuna geldiği imajının yer ettiğini ve bu nedenle de bu sorunları yaratan AKP başta olmak üzere ekonomi ve dış siyaset sorunları ile diğer sorunların çözümü için seçmenler, koalisyon dedi.

Sorunlar, sorunları yaratanlarla çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığı göz önüne alındığında koalisyonun, CHP+MHP+HDP olarak gerçekleşmesi gerekirdi.

Ne var ki; AKP ve MHP’nin seçmen tabanlarının birbirlerine diğer parti seçmen tabanlarına göre daha yakın olmaları nedeniyle, koalisyonun AKP+MHP şeklinde oluşacağı da yaygın bir kanaat idi.

MHP, HDP’nin bulunduğu hiçbir oluşumda yer almam diyerek kenara çekildi.

AKP, HDP ile koalisyon kurmam dedi.

İhale CHP’de kaldı. Bir ay kadar ön görüşmeler yapıldı.

Ancak bir yüksek akıl, koalisyon değil; erken seçim dedi ve her ne kadar Başbakan’a yeni hükümeti kurma görevini verdi ise de Başbakan, adeta yüksek aklın isteğine uyarak, ayak sürüdü, koalisyon görüşmelerinden sonuçlar alınamadı ve 45 günlük süreyi doldurdu.

Evet, “Milli İrade” ortada kaldı.

YSK, seçimin 1 Kasım’da yapılmasını önerdi. Seçim hangi takvimde yapılırsa yapılsın, şu anki durumdan daha farklı bir durum ortaya çıkmayacağa benzemektedir.

Bu durumda ne olacak, yine erken seçim mi olacak?

Ne zamana kadar?

23.08.2015-MALATYA


 

 


24 Ağustos 2015 Pazartesi 00:51
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA