19 Kasım 2017 Pazar

Malatya'nın simgesi

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Uygarlık, farklı etnik ve farklı dinsel kimliklerle farklı etiketler altında örgütlenen siyasi grupların, bir arada ve barış içinde yaşamalarıdır. Bu nedenle uygarlık, insanlığın ürettiği en önemli bir değerdir. 

İnsanların, tarihi süreç içinde yerleşim ve yaşam alanlarını kentler durumuna getirmeleri, uygarlığın bir sonucudur.

Yani kentler, uygarlaşmanın bir sonucudur.

Uygarlaşan insanlar, kentlerde kantonlara ayrılmış birbirlerinden kopuk alanlarda değil, meydanlarda kaynaşarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu durum, kentlerle anıtları ve meydanları özdeşleştirmiş; anıtlar ve meydanlar, kentlerin birer simgesi olmuşlardır.

Örneğin: Londra denilince “Hyde park”, New York denilince “ Özgürlük Anıtı”, Paris denilince “Eiffel (Eiffel) Kulesi”, Moskova denilince “Kızıl Meydan”, Pekin denilince “Tiananmen Meydanı” akla gelmektedir.

Bağrından Cumhurbaşkanlarımızdan Sayın İnönü ve Sayın Özal’ı çıkaran ve bünyesinde önemli bir askeri kuruluş ile bir üniversiteyi barındıran ve nüfusu bir milyona yaklaşan Malatya’nın, kayda değer bir meydanı ve o meydanı anlamlandıracak anıtları maalesef yoktur.

Meydanları olmadığı gibi yaz aylarında 40 dereceyi aşan sıcaklıklarda, şehir merkezinde gölgesinde oturup serinlenecek bir ağaç bile yoktur.
Önerim: Malatya’da Malatya ile özdeşleşecek ve Malatya’yı simgeleyecek iki meydan ve bu meydanların içinde birer anıtın oluşturulmasıdır. 

Bunlardan ilki; şu anda İnönü Anıtı’nın bulunduğu “İnönü Meydanı”dır. 
Bu meydanın yapılması için; tarihsel bir değer taşımıyorsa, Valilik Binası ile Esenlik, yanındaki binalar ve Ziraat Bankası’nın yıkılarak, buranın bir meydana dönüştürülmesi ve burada bulunan otobüs duraklarının buradan kaldırılması ve bu alanın motorlu taşıt araçlarına -belirli saatler dışında- kapatılmasıdır.

İkinci meydan; Defterdarlık ve Adliye binalarının yıkılarak, belli bir yerinde, Sayın Özal’ın Anıtı’nın da yer aldığı “Özal Meydanı” olmalıdır.
Bu meydanlar, havuzların içindeki suların şakırdadığı, boy boy ağaçlarların çevrelediği ve rengarenk mevsim çiçekleriyle de bezenmiş meydanlar olmalıdırlar.

Bu meydanlar, görenlerin anıları süslemeli ve her Malatya’yı andıklarında hatırlanmalıdır.

Yıkılacak Valilik, Defterdarlık ve Adliye binalarının yenileri şu andaki Belediye Binası’nın yanındaki alanlara yapılmalıdır. Böylece vatandaşlar, devlet daireleri arasında oradan oraya koşturmalarından kurtarılmış olur; Malatyalılara yapılacak en temel hizmette kanımca bu olacaktır.
Şu anda hizmet üretmekte olan Valilik, Adliye ve Defterdarlık binalarının yakın yerlerinde arabaların konulacakları yeterli otopark yoktur ve otopark sorunu yaşanılmaktadır.

Belediye binasının yanında Valilik, Defterdarlık ve Adliye binalarının alt tarafına kapalı otoparklar yapılmalı ve böylece herhangi bir otopark sorunu da yaşanılmamalıdır.

81 vilayetimizin olduğu ülkemizde, bağrından iki Cumhurbaşkanı çıkaran Malatya’nın bu günkü görünümünün neden değiştirmemiş olduğunu anlayabilmiş değilim.

Malatya için, bu güne kadar yapılanları yeterli bulmuyorum ve daha güzellerinin yapılmasını bekliyorum.
 


22 Mayıs 2014 Perşembe 14:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA