19 Kasım 2017 Pazar

Malatya Belediyesi’nden yanıt bekliyorum

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

4736 Sayılı Yasa’nın 1’inci Maddesi’nin Sekizinci Fıkrasına dayanılarak hazırlanan ve yayım tarihinde yürürlüğe giren, 4 Mart 2014 tarih ve 28931 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan: ÜCRETSİZ VEYA İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN 5.inci Maddesi’nin 1.inci Fıkrasında:

“Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.”


Aynı Yönetmeliğin, “Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullanımını içeren 6’ncı Madde’nin 1’inci Fıkrası’nın C Bendinde: 5.inci Madde kapsamındakiler için “nüfus cüzdanı kullanılır” denilmektedir.


Durum böyle iken;


Belediyenize ait Merkez-Çilesiz güzergahında yolcu taşıyan 9B numaralı otobüsün şoförü tarafından, nüfus cüzdanımı göstermem karşısında: “Böyle bir uygulama yoktur, Belediye’den kart alman gerekir” diyerek, otobüsten indirip, Belediye’nin görevlisi olduğunu söylediği kişiye götürdü.


Belediye görevlisi olan kişiye yasa ve yasaya dayanarak çıkartılan yönetmeliği belirtmeme karşın; “Böyle bir uygulama yok, Belediye’den kart alacaksınız, bize Belediye böyle talimat verdi” diyerek, kart almam gerektiğini veya savcılığa giderek mahkemeye vermemi söyledi.


Gerek otobüs şoförü gerekse kendisini Belediye yetkilisi olduğunu söyleyen kişilerin yaptıkları davranışlar beni son derece rencide etmiştir, bu kişileri gösterdikleri bu davranışları nedeniyle şiddetle kınıyorum. 


Belediyeler, kamu hizmeti veren kuruluşlardır; elemanlarının, yasal gerekçeler gösteren vatandaşlara hakaret eden ve vatandaşları rencide eden kuruluşlar değildir.


Malatya Belediye Başkanına soruyorum ve yanıt bekliyorum:


1-Bir hukuk devletinde, yasaların üzerinde kişi, kişiler, belediyeler ve belediye çalışanları mı vardır?


2-Kart uygulaması, bu yönetmeliğin hangi maddesine dayanılarak yapmaktadır?


3-Bahsi geçen yönetmelikte, kart uygulamasını yapmanızı gerektiren herhangi bir madde var da ben mi göremedim veya algılayamadım?


4-Beni otobüsten indiren şoför ve Belediye yetkilisi olduğunu söyleyen bu kişiler, hangi yetkiyle, yasanın bana tanıdığı hakkı kullanmamı engellemişlerdir?


5-Malatya’da yaşamlarını sürdüren binlerce altmış beş yaş ve üzeri kişilerin, kart almak için yağmurda, yaşta, soğukta kuyruklarda bekletme yetkisini nereden alıyorsunuz?


Bu sorularımın yanıtını bekliyorum.


Ayrıca, ülkemin her köşesinde yasanın bana tanıdığı hakkı belirtilen yönetmelikler çerçevesinde Malatya’da da kullanabilmem için sorumluların uyarılmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

 


26 Mayıs 2014 Pazartesi 16:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA