23 Kasım 2017 Perşembe

İnsana saygı

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Kaliteli yerlerde yemek yemek, kaliteli evlerde oturmak, kaliteli araç ve gereçleri kullanmak ve herhangi bir üst düzey mevkilerde görevler yapmak, insanları kaliteli yapmaz, insanlara daha çok para harcatır. İnsanların kaliteli olduklarının göstergesi, doğaya ve insana duyulan ve gösterilen saygıdır.

Doğaya saygı, doğayı korumaktan geçer; doğanın yeşilini yok edip, yeşilin yerine doğayı betonlaştırmak, doğayı katletmektir. 

Malatya, adeta taşlaşmış bir yerleşim alanı durumuna getirilmiş; Malatya’nın akciğerleri sayılan meyve ve sebze bahçelerinin yeşili alınmış, bunun yerine demir ve betonlardan oluşan bir taşlaşma ortaya çıkmış; bu taşlaşmayı kim, kimler, ne uğruna yapmışlardır? Konut sorununu çözmek için mi, yoksa daha fazla rant elde etmek için mi, bu durumun oluşmasına göz yumulmuştur?

Malatya’da ortaya çıkan konut sorunu, bir proje dâhilinde Beydağı eteklerine ve tepemsi yörelere konutlar üretilerek çözülemez miydi?

Malatya’yı bu duruma getirenlerin, doğaya karşı bir saygı duydukları söylenebilir mi?

İnsana duyulan ve gösterilen saygının göstergesi, insana yapılan hizmetlerdir. Özellikle de yaşlı ve hastalara yapılacak hizmetler, insana saygının temelini oluşturur. Yaşlı ve hastalarına saygısı olmayan toplumlar, öz benliklerini kaybetmeye başlamış ve yozlaşmaya yönelmiş toplumlardır.

4736 Sayılı Yasaya dayanılarak çıkartılan ve 4 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren 28931 Sayılı Yönetmelikte; ülkemizdeki Türk Vatandaşlarından 65 yaş ve üzeri olan kişilerin, belediyelere ait toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanacakları, bunun için de nüfus cüzdanlarını kullanacaklarını belirtildiği halde; Malatya Belediyesi, 65 yaş ve üzeri kişileri, yönetmelikte belirtilen şekliyle, nüfus cüzdanlarını kullandırmayıp, kişilerin yasadan doğan haklarını kullanmalarını engellediği gibi, hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde bu kişilerden 10 TL. para almakta, seyahat kartı almaları içinde bir veya bir buçuk ay gibi bir zaman sonrası bu insanlara gün vermektedir. Bu yönetmeliğin yürürlük tarihi yayım tarihidir, durum böyle iken, Malatya Belediyesi, bu insanlardan taşıdığı bir veya bir buçuk aylık süreler içinde yasaya aykırı olarak ücret almaktadır. Ayrıca bu insanlar, gerek kart alma başvurusu ve kart alabilmek içinde; karda, kışta, yağmurda ve soğukta kuyruklarda bekletilmektedirler.

Konu ile ilgili 26 Mayıs tarihli yazımda: “Malatya belediyesinden yanıt bekliyorum,” başlıklı yazıma halen bir yanıt alabilmiş değilim.

Yeni açılan Malatya Devlet Hastahanesi’nin karşı tarafına hastaneye yaya olarak yapılacak gidişler ve gelişler için bir üstgeçiş yapıldı. Bu üstgeçidin merdivenlerinden hastalar, adım atarak yukarı çıkmak ve aşağıya inmek zorundalar.

İnsanlar hasta oldukları için hastaneye gidip geliyorlar, bu durum hastalara yapılan ikinci bir işkence değil midir? Zaten toplumumuzda önleyici saağlık hizmeti yeterince uygulanmadığı için, hiç abartısız söylüyorum, toplumumuzun yarıdan fazlası hastane kapılarında kuyruktalar.
Acaba Malatya Belediyesi yetkilileri, bu üstgeçide bir yürüyen merdiven ile bir asansör koyamaz mı?

Yanıtlarını duyar gibiyim! “Bu üstgeçit, Belediyemizi değil; Karayollarını ilgilendiriri” şeklinde. İyi de kardeşim, kimi ilgilendirirse ilgilendirsin; Belediye olarak buraya bir yürüyen merdiven ve asansörü, Malatyalılara duyduğunuz saygının bir gereği olarak, Malatyalılara bir hizmet yapmış olmak için, yapamaz mısınız?

Ben hemen belirteyim; Malatyalılar her türlü hizmeti hak eden ve her türlü saygıya layık, saygın insanlardır. Yeter ki; onlara bakmasını ve onları anlamasını ve de onlara hizmet yapmak heyecanını ve coşkusunu yaşayalım, bunun dışındakiler, boş vaatler ve aldatmacalardır; unutmayalım, gerçek olan eylemdir, icraattır.

Malatyalılar, ne zaman nüfus cüzdanlarını kullanarak belediyenin toplu taşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanacaklar ve ne zaman özellikle hastane karşısındaki üstgeçitten yürüyen merdivenlerle ve asansörle çıkacak ve inecekler?
 


02 Haziran 2014 Pazartesi 13:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA