19 Kasım 2017 Pazar

Hop oturup hop kalkıyorlar

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Teknoloji ve ideoloji toplumsal dönüşümleri ve değişimleri oluşturan en önemli unsurlardır. Teknoloji kısa zamanda, ideoloji ise uzun zamanda toplumsal dönüşümleri ve değişimleri sağlamışlardır. Aynı zamanda teknoloji kısa, ideoloji ise uzun zamanda değişime uğrar.

Tarihsel süreç her şeyin değiştiğini, değişmeyenin sadece “Değişme Yasası” olduğunu göstermiştir. Değişimin engellenmesi ve durdurulması mümkün değildir.

CHP, 1946 yılında demokrasi alanında başlattığı çok partili demokrasiye geçiş dönüşümünü, 1965 yılında ortanın solu dönüşümüyle sürdürmüş, nihayet yükselen değerin hız olduğu günümüzde, halka dayalı bir politika izlemeye yönelerek, bir değişime uğrayıp gerçek sosyal demokrat kimliğine kavuşmuştur.

CHP’nin sosyal demokrat bir kimliğine kavuşmasını ülkemiz ve ülke insanlarımızın refahı ve her alanda mutluluğu için yeterli görüyorum; ancak  beklentim: sol partilerin de emekçi ve yoksul kesimleri eksenlerine alarak, günümüz koşulları ve ülke gerçekleriyle uyumlu kimliklerine kavuşmalarıdır.

Sosyal demokrat bir parti olarak CHP, toplumda üretilen zenginliklerin paylaşımını tabana yaymak amacıyla 7 Haziran seçim bildirgesinde belirttiği vaatleri karşısında, iktidar partisi yetkilileri ve yandaşları bir telaşa kapıldılar ve hop oturup hop kalkarak, bu vaatleri nasıl gerçekleştireceksiniz, kaynağınız var mı? Nidalarıyla yeri göğü adeta inletmektedirler…

Kaynak, ülkemizin yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile bu zenginliklere zenginlikler katan insanlarımız ve insanlarımızın ürettikleri maddi ve manevi değerlerimizdir.

Bu bağlamda, ülke olarak çok zengin kaynaklara sahibiz ancak bu zenginliklerin paylaşımı adil, adalet ve hakkaniyet çerçevesinde yapılmıyor, sorun da işte budur. CHP’de ortaya koyduğu vaatleriyle bunu gerçekleştireceğini ortaya koyuyor.

CHP’nin vaatlerine karşı çıkanlar, nüfusun %1’nin milli gelirin %54’nü almasını %75-85 gibi daha da yukarılara çekerek, yoksulların sayılarını elli milyonlar olmasını gerçeklettiremeyeceklerini anladılar herhalde…

Saraylar, uçaklar, lüks arabalar, ayakkabı kutularına istif edilen ancak bunların ne olduklarının doyurucu bir şekilde aydınlatılamayan Avrolar, bakanların kollarına taktıkları yedi yüz bin liralık saatler ve bunların benzeri yüzlercesi için kaynak bulunuyor da, asgari ücretle geçimini zor sağlayan milyonlarca emekçilere verileceği vaat edilen 300-400 lira için kaynak soruluyor…

Yıllarca alın terlerini döken emek harcayarak ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını sağlayan emeklilere verilecek ikramiyeler için kaynak soruluyor…

AKP yöneticileri, ülkemizdeki fakir ve yoksul kesimlere milli gelirden 3-5 kuruş verilme vaatleri karşısında neden rahatsız oluyorlar?

Kısacası, biri alıyor çıt yok; biri vermek istiyor yer yerinden oynuyor…

Şu gerçeği kabul etmek durumundayız:

Artık Türkiye, bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiştir; ülke ekonomisini 17. inci sıradan 19. uncu sıraya getirenlere bu gerçeği hatırlatmak istiyorum.

Olası bir CHP iktidarında, toplum olarak her alanda bir zenginliğin yanı sıra toplumsal huzura ve uluslararasındaki itibarımıza tekrar kavuşacağımıza inanıyorum.

Kemal UYSALER

26.04.2015-İZMİR

 

 

 

 

 


28 Nisan 2015 Salı 00:50
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA