19 Kasım 2017 Pazar

Alkışlıyorum

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Kendilerine “sağcı” yakıştırmasını yapan siyasal partiler, ülkemizde kurulan ilk siyasal parti olan CHP’nin türevleri durumundadırlar. Ne var ki; dini siyaset alanları olarak kullanan bu siyasal partiler, CHP’den ayrı olduklarını topluma yansıtmak için CHP’yi “dinsiz bir parti” olarak lanse etmişler; ekonomik uygulamada da liberalizmi temel aldıklarını belirtmişlerdir.

Oysa siyasal partiler birer örgüttürler, birer tüzel kişiliktirler; örgütlerin dini olmaz, kişilerin dini olur; yani örgütlerde çalışanların, örgütlere oy verenlerin, sempati duyanların ve üye olanların dini olur veya dini olmaz.

Bu siyasal partilerin iktidarları sırasındaki ekonomik uygulamalarda karşımıza çıkan kurallarıyla uygulanan bir liberalizm yani kapitalizm değil, bunun yerine uygulanan adeta bir ahbap-çavuş kapitalizmi olmuştur.

Bu uygulamada para kazanma alanı piyasa yerine her zaman siyaset olmuştur. Bu partilere gönül verdiklerini ve bu partilerde siyasal çalışma yapmak istediklerini belirtenler, siyasete para yatırmışlar ve siyasetten de gelir elde etmek istemişlerdir. Bunu da genellikle; imar değişiklikleri, ihaleler almak-ihaleler vermek, ihracat ve ithalat ayrıcalıkları ile bazı önemli alanlara yatırımlar yapmak ve ucuz kredilere ivedi ve kolayca ulaşmakla gerçekleştirmişlerdir.

Padişah egemenliğinden halk egemenliğine geçişi sağlayarak siyasal devrimi gerçekleştirdikten sonra çok partili demokrasiye geçilmesini sağlayarak da demokrasi devrimini gerçekleştiren CHP, 1965 yılında bir değişim ve dönüşüme uğrayarak, “ortanın solu” anlayışını benimseyip, bir sosyal demokrat parti kimliğini kazanmaya çalışmıştır.

Bu düzen değişmelidir, sloganıyla yola çıkan ve yığınları peşine takan rahmetli Bülent Ecevit, sosyal demokrasinin Türk siyasetinde yer bulması için yoğun çabalar harcamış ve bu alanda azımsanmayacak mesafeler kaydetmiştir.

Bu kez bayrağı devralan Sayın Deniz Baykal, karşısına çıkarılan bütün olumsuzlukları aşarak, sosyal demokrasiyi toplumun farklı kesimlerinde kalıcı bir duruma getirmeye çalışmıştır

Sayın Kemal Kılıçtaroğlu, hiçbir sosyal sınıfa ve sosyal tabakaya dayanmayan CHP dışındaki siyasal partilerle başlattığı siyasal mücadelelerde, yeni bir arayış içine girerek;

Toplumda sayıları milyonları bulan yoksul ve fakir insanların bu durumlarını ortadan kaldırma çalışmalarını oluşturduğu güçlü ekonomi kadrosuyla tamamlayarak, bu çalışmalarını birer vaatler zinciri olarak 19.04.2015 Pazar günü, seçim beyannamesiyle topluma aktarmıştır.

İşçilerin, yoksul kesimlerin, kenar mahallelerde yaşayanların (ki bu yörelere varoşlar denilmektedir), dar gelirli kesimlerin, çiftçilerin, gençlerin, öğrencilerin, emeklilerin kısacası toplumun bütün kesimlerini ve işçi sınıfını temel alan bir anlayışa CHP’yi oturtarak, çağdaş sosyal demokrat partileri gibi eşitlik yanına bir de özgürlük ilkesini de ekleyerek, 7 Haziran seçimlerine hazırlanmaktadır.

Böylece CHP’nin, siyaseti içkilerine meze yapanların ve elit bir tabakanın partisi olmadığı da ortaya konulmuş oldu.

Yıllardır sosyal demokrat kimliği taşıyan bir siyasal partiden yani CHP’den duymak istediklerim ve görmek istediklerim bunlardı.

Nihayet, taşlar yerli yerine oturdu ve böylece CHP gerçek kimliğine kavuştu, diyorum.

Seçimlerde CHP ne kadar oy alır bilemiyorum ama önce başta Sayın Kemal Kılıçtaroğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bu gelişmeler karşısında, CHP’yi içtenlikle ve ellerim patlayıncaya kadar da alkışlıyorum.

Kemal UYSALER

20.04.2015-İZMİR

 

 

 


19 Nisan 2015 Pazar 19:54
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA