19 Kasım 2017 Pazar

Ortadoğu Barışı

Kemal Uysaler

Kemal Uysaler

E-Posta : kuysaler@yahoo.com

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenlik kurduğu Ortadoğu coğrafyası üzerinde, yıllardır çatışmalar, savaşlar aralıklarla sürmektedir.
 
Artık, bu çatışmalar bu savaşlar dursun diyorum; beklenen barış bir an önce gelsin istiyorum.
 
Çünkü dinsel, siyasal, ideolojik, sosyal ve ekonomik çalkantılar geçiren ve dünyanın gündeminden hiç düşmeyen Ortadoğu’nun geleceğinin kapısını açacak olan anahtar “Barış”tır.
 
Barış için öncelik: ABD ve İsrail, bölgede işgal ettikleri topraklardan koşulsuz olarak ayrılmalıdırlar.
 
Bölgenin iki çekirdek devleti olan Türkiye ve İran’ın, yıllardır süregelen dinsel alandaki Suni ve Şii gibi yorum farklılıklarını bir yana bırakarak aralarında bir birlik oluşturmalıdırlar. Böylece bölgede, çekim oluşturacak bir güç yaratılmış olacaktır.
 
Kudüs, medeniyetlerin çatışacağı değil; üç farklı dini benimseyenlerin bir arada ve barış içinde yaşadıkları görülen ve dünyaya model olan bağımsız bir devlet olmalıdır.
 
Kudüs’ün iç güvenliği kendi olanaklarıyla, dış güvenliği ise Birleşmiş Milletler tarafından sağlanılmalıdır.
 
Birleşmiş Milletlere üye devletler, Kudüs’ün Güvenliğini sağlamak için, aralarında bir saldırmazlık ve garantörlük antlaşması yapmalıdırlar.
 
Kudüs, bir silikon vadisi durumuna getirilip yeni bir ekonomik güç daha oluşturularak, mevcut ekonomik gücü desteklenmelidir. 
 
Filistin’de ortaya çıkan El-Fetih ve Hamas şeklindeki bölünmeler ortadan kaldırılarak bir Filistin Ulusu oluşturulmalı ve Filistin topraklarında bağımsız bir Filistin Devleti kurulmalı ve Filistin Devleti ile İsrail Devleti, bölgedeki bütün devletler tarafından tanınmalıdır.
 
Ortadoğu’da ki devletler, cumhuriyet ya da meşruti monarşi yönetimlerine dönüşmeli ve laik devlet yapısın kavuşturulmalıdırlar.
 
Ortadoğu’da uygulanacak rejimler, laiklik ekseninde oluşturulan demokrasiler olmalıdırlar. Ortadoğu’da yaşayanlar, demokrasinin dışardan ithal edilemeyeceğini artık anlamalıdırlar. En önemli eserlerinin demokrasi olduğunu ve tüm bireysel ve toplumsal gelişmelerini demokrasi içinde gerçekleştirebilecekleri bilincine ulaşmış olmalıdırlar.
 
Ortadoğu’da yaşayan insanların ekonomik gelir kaynakları ağırlıklı olarak petrol olmamalıdır. Günümüz de yatırımlar, coğrafyalara göre değil insanlara göre yapılmaktadır. Bu nedenle, hayatın her alanında ve insanı temel alan yatırımlar gerçekleştirilmeli ve gelir dağılımlarında sosyal adalete uyulmalıdır.
 
Ortadoğu’nun kaderini, Ortadoğu’da yaşayan halklar, “Bilim” aracılığıyla değiştireceklerdir.
İçinde sömürünün, acının, ıstırabın, zulmün, gözyaşının, kanayan yaraların bulunmadığı; hakkın, hukukun, hakkaniyetin, adaletin, emeğin ve alın terinin değer bulduğu; insana saygı ve sevginin yer aldığı yeni bir çağın yeşereceği yer Ortadoğu ve bu çağın kurucuları da Ortadoğu halkları olacaktır.
 
Böylece; 
İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Suriye, Mısır, Lübnan, Libya, Yemen ve Türkiye’de Şii-Sünni-Alevi eksenli çatışmalar nedeniyle oluk oluk akan kanların akmadığı,
 
Ve sırtında ki Batı kamburunu atan,
 
Barış içinde bir Ortadoğu olacaktır, diyorum..
 
Kemal UYSALER
İZMİR
 


31 Mart 2015 Salı 18:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA