19 Kasım 2017 Pazar

Olimpiyat yağı

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

2020 Olimpiyatların İstanbul’da düzenlenmesi ile ilgili çalışmalar iki yıl önce başlamıştı. Bir kaç dönemdir İstanbul hep aday kent olarak Olimpiyatlara talip oluyor. Ancak daha önceki adaylıklarda bu son seferki kadar yoğun bir çaba gösterilmediğini hepimiz biliyoruz. Bu son adaylık sürecinde gerçekten çok çaba, zaman ve emek sarf edildi. Olimpiyat oyunları bir ülkeye ve sporuna ne verir, ne alır her zaman tartışma konusudur. Olimpiyat oyunlarının bir felsefesi olduğu, bu felsefenin insanlık değerlerine bir şeyler kattığı bir gerçektir. Ama amatör ruhun giderek ortadan kaybolduğu, bütün diğer değerlerde olduğu gibi çoğu şeyin para ile pulla ölçüldüğü de bir gerçektir. 


Bu son adaylıkta, zaten iş İstanbul’u falan aştı. Hükümetin ve devletin meselesi haline geldi. Olimpiyat organizasyonu büyük finansal kaynak gerektirdiği için bu anormal bir şey değil. Uluslararası Olimpiyat Komitesi de zaten önceliği finansal kaynakların sağlanmasına veriyor. Çünkü gerçekten bu işler bir şehrin imkânları ile halledilecek gibi değil. 

İktidarımız, işi ciddiye aldığını başından gösterdi. Gönüllü gönülsüz iş dünyasını (para babalarını) bu işin içine kattı. Onların maddi olarak destek vermeleri için devlet gücünü kullandı. Onları haksız göremem, çünkü bizim zenginlerimiz bir koyup bin almadan yaralı parmağa işemez! 

Aslına bakarsanız sonuç da küçümsenemez. İstanbul, Tokyo il birlikte finale kaldı. Finalde kaybetti. Neticede bu da bir yarıştır. Bir tek kazananı olacaktır. Sportmenliğin ve Olimpiyat Ruhu’nun gereği, kazananı tebrik etmek, gerekirse bir daha sefere daha iyi hazırlanmaktır. 
Ancak bizim işlerimiz hep ilginçtir. İktidar ve daha çok da onun YAĞ KOMİTESİ, kendileri ve iktidar dışında suçlu aramaya başladılar. Zaten iradesi pamuk ipliğinde sallanan Başbakan da kendisini kaptırıverdi! Dan-dun konuşmaya başladı! Birkaç aydır iktidar çevreleri, şayet bu iş olmazsa suçu kime yükleriz, kendimizi bu işin dışında nasıl tutarız telaşı içindeler! Hemen belirteyim ki bu davranış biçimi, insanca değildir, delikanlıca değildir! 

Bir kere bu işi kimse bunlara zorla yüklemiş değildir. İkincisi bu yolda harcanan çuvalla para bunların babalarının parası değildir. Senin, benim, tüyü bitmemiş yetimin parasıdır! Yine neticede ortada bir başarısızlık varsa bunun sorumlusu da kendileridir.   

Tersinden başlayalım. Şayet, kazanan İstanbul olsaydı, bu insanlıkla bağını çoktan koparmış yağcı takımı, kendi medyaları ile birlikte, bu başarının kendilerine, iktidara ve Başbakana ait olduğunu ilan edeceklerdi. Yağcı Komisyonu zaten Başbakan’a, aylar öncesinden bu işin bittiğini, sonucun kesin olduğunu söylemişlerdi! Kısacası, eğer sonuç olumlu olsaydı bu yağ tulumları bütün başarıyı Başbakan’a ve iktidara mal edeceklerdi! Şimdi, bütün suçu başkalarına yüklemeye çalışma, bahaneyi başka yerde arama çabaları, en hafif deyimle iğrenç değil mi? 
Hemen belirteyim ki kastettiğim,  Adaylık Komitesi veya bu işi profesyonel olarak yürütenler değil, bildiğiniz günlük yağcılardır. Bunların başında da haram para ile iktidar reklamı görevini yürüten TV kanallarındaki onursuz tipler var. Aday şehrin seçimine ilişkin yayınlarda bu heriflerin gaflarını, saçmalıklarını sıralamaya kalksak insan olduğumuzdan utanırız! Bir örnek vereyim. Son sunumlardan sonra heyete dopingle ilgili bir soru soruldu. Muhatapları da iyi kötü bir cevap verdiler. Yağcılıktan başka hiçbir vasfı olmayan yorumcunun biri şöyle bir fikir belirtti. Dedi ki: 
- İyi ki bu soru soruldu! Sayın Bakan da “sıfır tolerans” diyerek cevapladı (ağzının payını verdi). Bu soru iyi oldu. Çünkü dopingli sporcuların çok olmasının sebebi, iktidarımızın dopingle mücadelesindeki başarısını ortaya koyuyor…

Yahu! İnsan insanlıktan bu kadar uzaklaşabilir mi? İnsan hangi damarı çatlarsa yağcılığı bu kadar ileriye götürebilir? 

Aslında son sunumlara bakarsanız, Türkiye’ninki diğerlerinden her bakımdan daha iyiydi. Japonlarınki en kötüsüydü. Yine yapılan konuşmalarda Türkiye’ninki Japonlarınkine beş basardı. Buna rağmen Tokyo’nun İstanbul’a çok fark atarak kazanmasının sebebi neydi peki? 
Yağ Komitesi, Gezi Parkı’nda falan suçu yükleyecek birilerini arıyorlar! Bu en hafif deyimle alçaklıktır! 

Eğer ille de sebep arıyorlarsa, ben birkaç tane sıralayayım. İtirazları varsa karşıma çıksınlar! Kendilerini ağlatarak yağ çektikleri kişilerin yanına göndermezsem Rasim Ozan Kütahyalı gibi olayım! 

1- İktidarımız ve onun yağ komitesi, yanı başımızdaki bütün olaylarda savaş çığırtkanlığı yapmıyorlar mı?

2- Ülkede en basit bir demokratik insani talep karşısında, aşırı şiddet kullanılmasını, insanların ezilmesini, hatta öldürülmesini görmezden gelmiyor, hatta teşvik etmiyorlar mı?

3- Dünyada insanların korkulu rüyası olan fundamentalist katillere yardım ve yataklık etmiyorlar mı?

4- Bunların sözüne güvenilebilir mi? Bunların en yakın dostu olsanız bile bunlara arkanızı dönebilir misiniz? 


Bir yağ tenekesi de şöyle bir haber yapmış:

- Bütün gözler, Başbakanın giydiği takım elbisede idi! 

Doğru, Başbakanın takım elbisesi muhteşemdi. 

Siz yağ tulumları da iktidarın sayesinde, en pahalı, en iyi markaları giyiyorsunuz!

Ama elbiselerin içi boş! 


11 Eylül 2013 Çarşamba 22:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA