19 Kasım 2017 Pazar

Nereden nereye?

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

Patilerin Malatya adayları açıklandı. 

Benim dikkatimi çeken HDP'nin listesi oldu.  Birinci sırada Aydın Erdoğan'ın bulunması sürpriz olmadı. Aydın Bey, kimliği, kişiliği, entelektüel birikimi ve tecrübesi ile nereye koysanız, zevahiri kurtaracak bir isim. Ancak, ismini görür görmez, aklıma onun geçmiş dönemlerde CHP sıralarında verdiği siyasi mücadele geldi. Bildiğim ve yaşadığım bazı olayları hatırladım ve anlatmayı kendime vazife bildim. Diyelim ki durumdan vazife çıkardım.

Aydın Erdoğan'ın CHP'de aday adayı ve ardından birinci sırada milletvekili olduğu sıralarda parti üyesi idim. Ön seçim yapılmış, Aydın Bey -hak ederek- birinci sıraya gelmişti. Muharrem (Kılıç) Bey ikinci sırada idi. Parti teşkilatının ve diğer aday adaylarının bütün tavırlarına ve tepkilerine rağmen genel merkez, Merhum Mevlüt ASLANOĞLU'nu kontenjandan ikinci sıraya yerleştirdi. Kırgınlıklar küskünlükler oldu. Ancak Mevlüt Bey, değişik siyaset tarzı, çalışkanlığı ve kişiliği ile kendisini sevdirdi, benimsetti. O seçimde İl Başkanı Veli Ağbaba idi. Mevlüt Bey ile parti teşkilatını hareketlendirdiler, Aydın Bey'in de katkıları ile iyi bir seçim kampanyası yürüttüler. 

Seçim sonuçlandı. CHP Türkiye çapında % 10 barajının altında kaldı. Ancak, Malatya'da yürütülen kampanya başarı sağlamıştı. Yanılmıyorsam CHP en yüksek oy oranını burada sağladı. Parti baraja takılmasa idi, Aydın Bey ile Mevlüt Bey milletvekili olacaklardı. 

Seçimden sonra, -doğal olarak- hem partide, hem de Türkiye siyasetinde  tam bir ŞOK yaşandı! Seçimden sonraki ilk İl Kongresinde, Veli  Bey'in başkanlığındaki İl Yönetim Kurulunda,  görev almıştım. Bir yönetim kurulu toplantısında, İl Başkanımız, Aydın Erdoğan'ın partiden istifa ettiğini açıkladı. Haksızlık olmasın diye belirtmeliyim ki Aydın Bey, bu partide gelecek görmeyerek, partiye küfür ederek gemiyi terk edenlerden değildi. 

Yönetim kurulumuzda, önceki seçim kampanyasında görev almış, adaylarla omuz omuza çalışmış arkadaşlar vardı. Bu istifa haberinden sonra onlar kafalarını öne eğdiler, nutukları tutuldu. Bir arkadaşımız, sitem de etti. Dedi ki:

-Biz seçim döneminde, köy köy, gece gündüz demeden birlikte çalışmıştık! Keşke Aydın Bey, istifa etmeden önce bizi toplayıp vedalaşsa idi! Keşke neden istifa ettiğini bize de söylese idi! 

Belirtmeliyim ki, Aydın Erdoğan'dan o dönemde de CHP için ne bir sitem işittim, ne de bazıları gibi küfür ederek partiden ayrıldı. Yine belirtmeliyim ki hiç kimse -en azından benim bildiği kadarı ile- kendisine kaşının üstünde gözün var dememişti. Arkadaşlarına, yoldaşlarına, birlikte zor günler yaşadığı arkadaşlarına hiç bir şey demeden, şapkasını alıp gitmişti. 
Uzun süre de ortada görünmedi. 

Ortaya çıktığında, CHP Malatya İl Kongresi yapılıyordu. İki aday vardı. Aydın Bey,  partiden ayrılmış, ortadan kaybolmuş, partide ufak bir kıpırdama görünce tekrar dönmeye karar vermiş bir kısım zevatla birlikte adaylardan birinin kazanması için çaba gösteriyordu. Ancak; parti teşkilatı kendisine küskündü. Parti üyesi olmadığı halde bir konuşma yapmak istedi, fazla aşırıya gitmeyen TEPKİLERLE karşılaştı v.s... O dönemde de daha sonraki bir kaç dönemde de partide aktif görev almıştım. Kendisini, mesleki ve sosyal toplantıların haricinde bir daha görmedim. 

Durup dururken bunları anlatmamın bir sebebi var tabii.  Bakıyorum, CHP içinde kendilerine imtiyazlı bir yer bulamayacakları kesinleşmiş bir kısım  ESKİ TÜFEKLER, Kürt Siyasi Hareketi içindeki konumu (bile) henüz netleşmiş olmayan HDP'de kariyer arıyorlar. 

Artık hiç bir insani ve ahlaki değerin barınamadığı HARAM MEDYA ile AKP'nin kullanıp bir kenara fırlattığı kimliksiz liberallerin algı yaratma çabalarına rağmen HDP'nin barajı aşması imkansız görünüyor. Malatya'da milletvekili çıkarması ise mümkün değil. Daha önce, memleketteki bütün olumsuzlukların vebalini CHP'ye yükleyip, her seçim öncesinde sığınacak OLUŞUM arayan solcu eskilerinin bu seferki gölgelikleri HDP gibi görünüyor. Ancak HDP, KSH içinde zurnanın son deliği. (Kutsal) Önderlik, onun  AKP'nin gözetim ve denetiminde,  herkesin gözü önünde gizlice(!) oluşturulmuş sekretaryası, Kandil, Diaspora v.b. oluşumlar içindeki yeri ve atfedilen önemi son sıralarda. 

İşin bir yanı daha var. HDP, AKP ile Kürt Siyasi Hareketi'nin, hala ne anlama geldiğini anlayamadığımız bir bildiri ile duyurulan GİZLİ anlaşma çerçevesinde, seçimlere parti olarak girme kararı alıyor. 
Daha önce de yazdım. Siyasi ahlak, Cumhuriyet'in, başta Üniter Devlet ve Laiklik olmak üzere bazı ilkelerine karşı olma asgari müşterekinde iyi anlaşan bu iki oluşumun, seçimlere birlikte (ortak liste ile) girmelerini gerektirirdi. 

Hadi bu olmadı. Kürt Siyasi Hareketinin müzakere edeceği birinci ve vazgeçilmez ilk koşul ANTİDEMOKRATİK OLDUĞU KONUSUNDA TAM BİR MUTABAKAT BULUNAN SEÇİM BARAJININ KALDIRILMASI VEYA MAKUL BİR DÜZEYE ÇEKİLMESİ olmalıydı. 

Belli ki bu müzakereleri yürütenler için HDP bu sürecin önemli bir parçası değildi. (Baraj aşılmazsa, kongrenin Diyarbakır'da toplanacağı şeklindeki afaki ve boş lafları geçelim lütfen!) Yine belli ki, devletle işbirliği yapma şeklindeki isteğini her fırsatta dile getiren Önderlik için de HDP ve onun meclise girmesi önemsiz bir ayrıntı idi. 

Şimdi iki taraf halkın önüne bir ETİK OLMAYAN bir teklifle çıkıyorlar.

Diyorlar ki: 

-Biz anlaştık, AKP'nin tabanına dokunulmayacak, HDP ise ülkedeki namuslu ve duyarlı vatandaşlara emanet! 

Diyorlar ki:

Ey, CHP'ye oy verenler, Aleviler, ülkenin geleceğinden endişe duyanlar! Eğer HDP'ye barajı aşacak oy vermezseniz AKP 50-60 Milletvekili fazla çıkarır, mahvolursunuz! 

Saray ve AKP'sinin hesabı açık! Bu zokayı yutan duyarlı vatandaşlar, ülkenin her tarafında HDP'ye oy verecekler! Bu yolla ülkenin batısında CHP'nin oyları ve çıkaracağı milletvekili sayısı azalacak;  HDP'de barajı aşamayacak, Doğu ve Güneydoğu'daki bütün milletvekilliklerini onlar çıkaracak!  Anayasayı değiştirecek çoğunluk ancak böyle sağlanabilir çünkü! KSH'nin hesabı ne? Vallahi -ben- bilmiyorum! Ancak, Saray'ın Bostancıbaşısı durumuna gelmiş Hakan Fidan ile Önderlik'in, bir başka ülke gözetiminde yürüttüğü müzakerelerden bu memleket yararına bir şey çıkmayacağından eminim! Naçiz kanaatime göre, HDP, CHP'nin oylarını bölmek için seçilmiştir ve barajı aşamayacağı önceden bilinmektedir.  

İşte, Celal Doğan, Aydın Erdoğan, Dengir Mir Mehmet Fırat ve diğer popüler kişiler, bu amaç için seçilmişlerdir! Bunların TEDAVÜL SÜRELERİ seçime kadardır.  Çünkü ortak özellikleri hiç bir siyasi harekete uyum sağlayamamalarıdır ve kendilerinden başka kuş tanımazlar. Kimseye haber vermeden şapkalarını alır giderler! 

KSH'nin Gezi olayları karşısındaki duyarsızlığı, 17-25 Aralık sürecindeki RÜŞVET, YOLSUZLUK, HIRSIZLIK olayları sırasındaki ilgisizliği, en son Dört Bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi ile ilgili komisyonlara girmemeleri, onların yapacakları konuşmaların AKP'li üyelerce yapılması gibi ilginç davranışları da ortada bir anlaşma olduğunu gösteriyor. 

Haram Medyaya ve yönlendirici anket çalışmalarına rağmen, AKP'nin oylarının düştüğü, Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşmasının imkansız olduğu;  HDP'nin ise barajı asla geçemeyeceği açık olarak görünüyor! Böyle bir durumda, AKP'nin hiç değilse tek başına iktidarını sürdürecek kadar milletvekili çıkarması için HDP'nin, CHP'den koparacağı oylar önem kazanıyor! 

AKP-KSH ittifakının ŞAMAR OĞLANI olarak seçtiği ve gerek Saray, gerekse de AKP sözcüleri tarafından kum torbasına çevrilmiş olan HDP Eş Başkanının "...partimiz barajın sınırında..." şeklindeki demeçleri ise BİLDİĞİN ŞARK KURNAZLIĞI!

Celal Doğan,  Aydın Erdoğan gibi, uyumsuz ve eğreti adayların  işleri daha da zor!

Tayyip Erdoğan'ın yanında oturacaklar,  CHP'lilerden oy isteyecekler! Hasan YİĞİTLER
 


10 Nisan 2015 Cuma 09:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA