19 Kasım 2017 Pazar

Ne kaa köfte…

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

Eskiden Malatya’da ilginç tipler vardı. Sayıları sınırlıydı. Geçerler bir derneğin, bir cemaatin içinde veya üstünde otururlar. Kente üst düzey bir kamu görevlisi atandığı zaman, en büyük çelengi onlar gönderirler. Hoş geldin ziyaretine giderler. Ellerini ovuştururlar, her tarafı cıvık bir gülümsemeyle kendilerini tanıtırlar. Malatya’nın sorunlarına vakıfmış ve onların çözümü için çareler arıyorlarmış gibi bir tavır takınırlar! Bunların en meşhurları sözü dolaştırır Beydağı’nın ağaçlandırmasına getirir. 


- Efenim! Mır mır mır… Yeşil Malatya vır vır vır… Emrinizdeyiz vız vız vız!... Efenim, bır bır bır! Dükkana buyurursanız mız mız mız! 

Hamaseti ihmal etmezler.

- Efenim mır mır mır! Bayrak efenim vır vır vır! Vatan efenim bır bır bır! 

Sıra dine gelir.
- Efenim vır vır vır! Peygamber Efenimiz mır mır mır! Sallallahu aleyhi ve selllem! 

Allah Efenim! Celle celalühü! 

Hamaset, din ve Beydağı’nın yeşilliğinden mürekkep laf kalabalığı içinde gelen kamu görevlilerine kendilerini tanıtırlar, bir gün işleri düşünce ellerini ovuştura ovuştura gider istediklerini almaya çalışırlardı. Bu tipler siyasetteki havayı, -haşa huzur- Afrika yaban köpekleri gibi koklayarak süzerler, iktidara yakın durmaya da özen gösterirlerdi! 

Eğer kamu görevlileri işlerini görmez, kendilerine ve önüne düşüp getirdikleri kişilere ayrıcalık tanımazsa, buldukları ilk fırsatta hiç eksik olmayan heyetlerin birinin içine sızarlar, iktidar vekillerinin, bakanların, başbakanların huzuruna varırlar, seksen takla atarak, daha önce önünde padişah soytarısı gibi fıldır fıldır döndükleri kişileri onlara ispiyon ederlerdi! 

- Efenim vır vır vır! Bu şahıs bır bır bır! Komünist olup efenim! Aziz milletimize vız vız vız! Zararlı fikirler efenim!.. Kürtçü olup efenim!.. Kendisi içki içmekte olup efenim! 

Devir değişti. Bu renkli yağcıların yerini, pahalı takım elbiseler giyen, birden fazla dernek veya cemaate mensup olan, lüks arabalara kurulan daha agresif, daha bir okumuş, daha az şerefli tipler aldı! Öncekilere göre bunların en önemli avantajları, utanma duygusundan hiç nasibini almamış olmaları, tahkirden, tekfirden hiç etkilenmeyen tipler olmalarıdır! Artık işler eskisi gibi yerel kamu görevlilerine yağ çekmekle hal olmadığından, öncelikle iktidar üzerinde etkili çevrelere girmeleri gerekmektedir. Ancak bu sefer işler biraz daha karmaşıktır. Çünkü siyasiler ve kamu görevlileri eskisi gibi bir kaşık yağla iş görmemektedirler! 

Bir devlet büyüğümüzün sevdiği tabirle, artık yok öyle üç kuruşa beş simit! 

Teknolojik ve sosyal gelişmelere paralel olarak yağ çekmenin, o yağın karşılığını almanın yolları, yordamları ve yöntemleri karmaşıklaşmıştır! 

Şimdilerde eskisi gibi, memur tayini, bir yere müdür olarak atanma, çocuğunu bir yere yerleştirme gibi işler fasa fiso işlerden olmuştur! 

İş yapacaksanız o işin adamakıllı para getirisinin olması gerekmektedir! 

Merak etmeyin bu işlerde işbilir vatandaşlarımıza yardımcı olan pek çok kişi ve kurum vardır. Bunlar –Allaha şükür- profesyoneldirler! Artık gidip iktidar partisinin il veya ilçe binalarında taşra politikacıları ile muhatap olmayacaksınız! Çok şükür ki, Allah adını ağzından düşürmeyen, peygamber efendimizin şefaati ile hareket eden kişiler vardır! Özellikle uygun cemaatlerin bünyesinde konuşlanan bu hayırsever kişi veya kurumlar, Allah’ın hakkını Allah’a, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermekte uzmandırlar! Ancak, beş parmağın beşi bir olmadığı gibi bunlardan da mutlak adalet beklemeyeceksiniz! Dolayısı ile her partiden sonra mekân sahibine yüzde on pay veren kumarbazlar gibi kör kuruş kazanamama hatta altınızdaki lüks arabayı satmak ve yengenin kollarındaki bilezikleri bozmak gibi ilginç durumlarla da karşılaşabilirsiniz! Çünkü işin içine din iman ve hamaset girince, kime ne gireceği, kimden ne çıkacağı belli olmamaktadır! Şimdiye kadar bu yarı şirket, yarı siyasi parti, yarı hayır derneği (kaç yarı oldu lan?), yarı öbür dünya kavşağı olan bu tür yapılanmalarda görev alanların doyurulması için bir formül bulunamamıştır! 

Allah muhafaza en kötü durum ise yanlış cemaate başvurmaktır! Kendinizi bir anda “karı tüccarı” sıfatı ile deliğe tıkılmış bulabilirsiniz! 

İşler gitgide zorlaşıyor sizin anlayacağınız! 


17 Eylül 2013 Salı 21:52
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA