19 Kasım 2017 Pazar

Mevlüt Baba’nın rütbesi

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

Mevlüt Aslanoğlu’nu anlatmaya nereden başlanır? Nerde biter?

Aramızdan ayrılmasından bu yana ne olur birisi bahsini açmasa diye temennide bulunup duruyorum. Uzun zamandır fiziki olarak görmemiştim. En son gördüğümde yılgındı! Yakınması gerekmiyordu, benim onu anlamaya, davranışlarını kavramaya çabalayan birkaç kişiden biri olduğumu bilirdi! 


Nereden başlasak? Seçim gezilerinde onunla birlikte geziye katılanlar, palamut zamanı keçi çobanlığı yapmış gibi ezilirlerdi! Dur durak, mola falan olmazdı! Gittiği yerlerden birilerinin ikramda bulunmasından resmen korkardı. İlk –sinekli- bakkaldan peynir-ekmek-domates alınır kifaf-ı nefs edilirdi. 


Malatyalı herhangi bir siyasetçi Pütürge-Doğanyol tarafına, siyasi hayatı boyunca, kaç kere gidip milletin (veya seçmenin) halini sorar, sorunlarının çözümü için gayret gösterir? Siz o rakamı alın, siyasetçi sayısına bölüp yüzle çarpın, Mevlüt Aslanoğlu’nun, bir milletvekilliği dönemindeki bu yöreye yaptığı ziyaret sayısını bulursunuz!

Ankara’dan saat 21.00’de –bildiğiniz- otobüse biner, arka beşli koltukta uyumaya çalışır, sabah Beşte Darende’de inerdi. Hiçbir dakikası boş geçmemek üzere, oradan Kuluncak’a, daha sonra Hekimhan’a, oradan da ya aradan Arguvan’a geçer, ya da Yazıhan üzerinden Malatya’ya geçerdi!

Neden? Bütün Malatya’nın derdini dert edinmişti de ondan!

Muhtarların, hangi partiden olursa olsun İl Genel Meclisi Üyelerinin, Öğretmenlerin, aklınıza gelmedik kim varsa onların telefonunu ezbere bildiği bir dönem vardı.

Malatya’nın dörtte üçünde telefonu vardı ve telefonunu kapattığını hiç kimse görmemiştir! –bana göre- Lüzumsuz bir sürü insana, lüzumsuz bir sürü konuda cevap vermekten üşenmezdi! 

Eğer bir işin olacağı varsa, onun peşini bırakmazdı! Karşısındakini telefon manyağı yapar, bazen bağırır, çağırır, bazen yalvarır işi koparırdı! Doğaldır ki yıpranırdı!

Ancak, mal bozuktu, Mevlüt Baba ne yapsın? Ankara’ya yanına gelip iş aradığını söyleyenlerin çoğu yol parasını da ondan alırlar, dönerlerdi. Elektrik ve su faturası ile partiye gelip para talep edenlere bile tahammül ederdi! İnsanların sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları söz konusu olunca hiçbir hesap yapmazdı. Mevlüt Aslanoğlu’ndan istifade edip, onun dediğinin tersine hareket edenlerin sayısı ve niteliği, bizim bugün geldiğimiz ahlaki çöküntüyü anlatır diyorum!

Onun yanına gidip hizmet dilenenler, oylarını başka partilere verirlerdi! Bir başka deyişle, ağızları ile Mevlüt Baba’nın sofrasından yerler, k.çlarını başkalarının kucağında unuturlardı! Bir tek örnek anlatayım. Tanıdığım bir kişinin, ölmekte olan kızının tüm tedavisini yaptırdı, adam ilk fırsatta eline tuzluğu alıp ne idüğü belirsiz oluşumcuların peşine düştü!

Mevlüt Baba eleştirilmiyor muydu? Olur mu? 

- Fazla namuslu olduğu için,

- Fazla dürüst olduğu için, 
- Fazla erdemli olduğu için,
- Fazla çalışkan olduğu için,
- Fazla becerikli olduğu için,
- Fazla insan olduğu için o da eleştiriliyordu!

Bir hizmet getirmekten çok, insanlara bir mesaj vermeye çalışıyordu! Daha bilgisayar teknolojisi emekleme döneminde iken okullara, camilere bilgisayar temin ederek ileriyi gösteriyordu! Malatya’nın ufkunu genişletmeye çalışıyordu!

Milletimiz, politikacıların bir yaptığına bin katarak anlatmasına alış(tırıl)mış bir kere!

Mevlüt Baba’nın sosyal alanlarda yaptıklarının milyonda birine ulaşan da yoktur. Ama o, bunları uluorta anlatmayacak kadar erdemli bir insandı!

Bir gün, program gereği, birlikte sosyal kurumları ziyaret etmiştik. Yetiştirme yurtlarına, yatılı okullara, huzur evlerine temin ettiği malzemeleri görünce hem hayret ettim, hem de duygulandım! Dolaplar, yataklar, nevresimler, çarşaflar hep birinci sınıftı. Hiçbir ihtiyaçlarını gözden kaçırmamıştı!

Ondan daha önemli bir şey vardı! Çocuklar, Mevlüt Bey’i görür görmez boynuna sarılmak için yarışıyorlardı!

Mevlüt Baba’nın en yüksek rütbesi, üzerine atılan kimsesiz çocukların ceketinde bıraktıkları ayak izleri idi! 

 


26 Mayıs 2014 Pazartesi 15:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA