19 Kasım 2017 Pazar

Futbol yorum

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

TV kanallarımızdaki futbol yorumcularının büyük ekseriyeti, futbolumuzdaki bütün olumsuzlukların sebebi olarak futbol kulüplerinin yöneticilerini gösterirler. Derler ki:


- Futbolcular profesyonel, futboldan anlıyorlar. Hakemler, belli bir eğitimden geçiyorlar, futbolun içinden geliyorlar. Antrenörler zaten bu işin uzmanıdır, onlar da bu işin içindeler. Kulüplerimizi yöneten başkan ve yöneticiler ise bu işe dışarıdan katılıyorlar, işin ruhunu anlamıyorlar, sırf paraları pulları vardır diye gelip oralara oturuyorlar! 

Yine diyorlar ki:

- Futboldaki şiddet olaylarının tek müsebbibi kulüp başkanları ile yöneticileridir. Çünkü seyirciyi bunlar tahrik ediyorlar! Olayların çıkmasına, kulüpler arasında husumet girmesine, bilerek sebep oluyorlar. Düşmanlığı körüklüyorlar!..

Hemen hemen her programda sözü dolandırıp bu konuyu açıyorlar, yöneticileri küçümsüyorlar, futbolun bu kesimini aşağılamaktan, onları suçlu göstermekten büyük zevk alıyorlar!

Biliyorsunuz, medyamız nerede ise tümü iktidarın, hısım ve akrabaların veya katıksız militan yandaşların elinde. Her konuda olduğu gibi spor (şimdilik futbol) konusunda da tarafsız, objektif ve gerçekleri yansıtan programlar yapılması veya dürüst yorumlar yapılması imkânı yok! 

Bunların başında yayıncı kuruluş geliyor. Hem milletin tonla parasını alıyorlar, hem de beş kuruş etmez programlar yapıyorlar. Ancak ona rahmet okutacak kanallar da var! 

Gelin bu yorumcuların her fırsatta suçladıkları yöneticilere bir bakalım. Gerçekten yorumcuların dedikleri gibi seviyeleri düşük mü, gerçekten her şeyin baş sorumlusu onlar mı? 

Üç büyük kulübümüzden başlayalım. Aziz Yıldırım, takımın tesis ve stat sorununu kulübe büyük yük getirmeden halletmedi mi? Devlet destekli operasyon sırasında birlik ve beraberliği sağlamayı başarmadı mı?

Daha önemlisi; Kulüpler Birliği Başkanı iken, futbol takımlarının yayın gelirlerini beşe katladı mı? 

Özhan Canaydın ve arkasından Adnan Polat, GS, üç kuruşa muhtaçken, gelip ellerini hatta başlarını taşın altına koyarak kulübü uçurumun kenarından alıp kulübe bir de stat kazandırmadılar mı? Şimdiki başkan da kulübü Avrupa’da başarılı kılmadı mı? 

Şimdiki BJK Başkanı, harabe haline gelmiş, bütün kaleleri istila etmiş kulübü toparlayıp, cüzi bir bütçe ile şimdi şampiyonluğa oynayan bir takım kurmadı mı? 

Bursaspor, dar imkânlarına rağmen, iyi yönetim sayesinde şampiyon olmadı mı?

Birçok kulüp, iyi yönetimler sayesinde belli bir aşama kaydetti! 

Tabii ki başarısız olanlar da vardır. Onlardan birisi, kendi kulübünü batırdıktan sonra getirilip TFF’nin başına oturtulmuştur! 

Bir de bu insanları aşağılayan, onları her olumsuzluğun sebebi gibi gösteren o yorumculara bakın! Yaptıkları, katıldıkları programlar artık iğrenç bir hal almış durumda! Seviyesiz eleştiriler, amiyane espriler, aşağılık yan tutmalar, reyting uğruna, beş yaşındaki bir çocuktan bile gizlenemeyecek danışıklı tartışmalar gırla gidiyor! Şimdilerde seviye o kadar aşağı indi ki, ikrah ediyorsun! 

Hele birkaç tane kerameti kendilerinden menkul hakem eskisi var ki, ağızlarından mertlik, delikanlılık lafını düşürmüyorlar ama açıkça eyyam yapıyorlar, hatta onu da geçtiler tetikçilik yapıyorlar! Bir programda yorumcular seviyeyi ne kadar aşağı çekebilirlerse program o kadar reyting alıyor ne yazık ki! Bikiniler, slipler havada uçuşuyor!

Bu hakem eskilerinin en meşhur, en delikanlı geçinenlerinden biri, her programda bir yolunu bulup başbakana bir methiye gönderiyor! Yağcılık yapıyor!

Vallahi bakıyorum, en alt kümedeki kulüplerimizin yöneticileri bile bunlardan hem daha eğitimli, hem daha seviyeli, hem de futbol için daha az zararlı! 

Bakın, bu kadar futbol yazan, çizen, yorumlayan insan var. 

Büyük çoğunluğunun yazılarını toplasanız, Asırlık Hıncal Uluç’un kaleminin ucu etmiyor! 

Sözlerini bir araya getirseniz, Rıdvan Dilmen’in tek bir kelimesi kadar değeri yok! 

Ama neylersin, kalem de mikrofon da onların elinde! 

Şimdilik!


25 Eylül 2013 Çarşamba 16:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA