19 Kasım 2017 Pazar

(B)âdemcik!

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

2003 seçimleri sırasında, hem CHP Yönetim Kurulu hem de Merkez İlçenin iki seçim kurulundan birisinin (parti adına) üyesi idim. Bütün tahminler, AKP’nin 5, CHP’nin 2 milletvekili çıkaracağı yönünde idi ve oylar sayılırken gidişat o yöne doğru idi.

Gece yarısını epey geçe, birden bire AKP’nin oylarında oransal olarak bir sıçrama yaşandı ve CHP’nin alması beklenen bir milletvekilliğinin AKP’ye geçtiği/geçeceği konuşulmaya başlandı. AKP’nin 6. Sıradaki adayı Sayın Öznur Çalık idi. Haberler ona da ulaşmış, -haklı olarak- heyecanla oy sayımının yapıldığı Adliye binasına gelmişti. CHP’nin 2. Sırasındaki isim Sayın Muharrem Kılıç’tı. Tehlikede olan onun milletvekilliği idi. Hepimizin morali bozulmuş, gerilmiştik.

Merkez İlçenin diğer seçim kurulunda parti temsilcisi üye olarak arkadaşım dostum Avukat Feridun Önal vardı. Genç yaşına rağmen daha önceki seçimlerdeki tecrübesi, uyanıklığı ve soğukkanlılığı sayesinde, bir kısım CHP oylarının başka partilerin sütununa kaydedilmiş olduğunu, yine bazı sayfalarda toplama hataları yapıldığını tespit etti. Ortada kasıt falan yoktu! Yanlış hatırlamıyorsam birden 1800’e yakın oy CHP’nin hanesine yazılınca rahatladık. Seçim de beklendiği gibi 5’e 2 sonuçlandı.

Bazı zaman dilimleri vardır ki 100 yıllık tecrübeden fazlasını içerir. İşte, bir milletvekilliği iki parti arasında gidip gelirken yaşadıklarım böyle bir zaman dilimi idi. Tabii ki hem AKP’li, hem de CHP’li partililer gergin bir bekleyiş içinde idi. Ama –yemin olsun ki- her iki taraf ta birbirlerine üzüntülerini ve sevinçlerini belli etmemek için özel bir gayret sarf ediyorlar, bir erdem örneği gösteriyorlardı.

Ama bu geldi-gitti sırasında bir başka grup daha vardı. Hiç kimseden çekinmem, gerektiğinde hepsinin ismini tek tek sayarım ama aradan epey zaman geçtiği, bunların bir kısmı artık eleştiriye hedef yapılamayacak durumda olduğu için şimdilik isimlerini saymayayım! Ancak, yine de kişilikleri ve kimlikleri hakkında ipuçları vereyim.

- Kendilerini solcu-devrimci olarak takdim ediyorlardı ama bunların halka ve kendilerine bir faydası olduğunu gören duyan olmamıştı,

- Kimlik-kişilik problemleri vardı, Tuvalet taşına otursalar onu makam sayarlar, kendilerine saygı gösterilmesini, akıl danışılmasını isterlerdi,

- Meydan boşken atıp tutmakta üstlerine yoktu, ancak sıra direnmeye, mücadeleye geldi mi onları bin sene arasanız bulamazdınız,

- Her gün CHP binasında veya civarında dolanıyorlar, etrafı kolaçan ederek ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlardı,

- Birine saygı duymaları için –kesinlikle- ondan korkmaları gereken SÜLÜK takımı idier,

- Yaşam boyu hiçbir halta yaramamış olmanın KOMPLEKSİ ile kendilerine ses çıkarmayacak zarafette olan insanları şiddetle eleştiriyorlar, sağda solda dedikodu üretiyorlardı,

- 24 saat CHP’yi, yönetimini, genel başkanını, milletvekili adaylarını eleştiriyorlar, partinin 1 tek oy az alması için bütün varlıklarını ayaklar altına seriyorlardı v.s. v.s…

Yahu arkadaş, milletvekilliği CHP’den AKP’ye doğru kaydıkça bu arkadaşların halini görmeliydiniz! Ayakları kıçlarına değiyor, ağızları –ilginç bir refleksle- kulaklarına doğru yayılmaya başlıyor, gözleri TARTALA MAL GÖRMÜŞ MAĞRİBİ gibi çakmak çakmak parlıyordu! Tam tersi olunca, kulakları düşüyor, gözlerinin feri sönüyor, pavyonda sevgilisine rastlamış süslü hovardalara dönüyorlardı! 

Gecenin o saatinde CHP’nin bir milletvekilliği kaybetmiş olduğu şayiasını duymuşlar, tatlı uykularını, işlerini güçlerini bırakmışlar, oy sayımını takip etmeye başlamışlardı. Kimisi çetele tutuyor, kimisi etrafa sorular soruyordu. Durumu bilmeyen birisi bunlara tek tek baksa, CHP milletvekilliğini kaybederse bunların milletvekili olacağına kalıbını basardı! 

Birkaç gün önce bir seçim geçirdik. Seçim bu! Kazanan olacak, kaybeden olacak, sevinen olacak, üzülen olacak. Malatya için sevindirici olan seçimin kırmadan, dökmeden, ciddi bir tatsız hadise yaşanmadan geçirilmiş olmasıdır.

Bakıyorum benim yukarıda tarife çalıştığım TİPLER yine ortalığa saçılmışlar!

CHP seçimi kaybetti ya! Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan arkadaşın sevinci bunların sevincinin yanında sönük kalır! Bunlara birisinin şahsında birkaç laf etmesem kurdeşen olurum!

Bre (b)ademcik! Sen, CHP’li olmadığını, ömründe bir kere bile CHP’ye oy vermediğini gururla söylüyorsun! Kim buna ne diyebilir ki? Ama bütün seçim boyunca, bir yazar gibi değil, ŞALVARLI GÜLAZER gibi dedikodu üretiyorsun! Bu yaşa kadar hiçbir işe yaramamış olmanın, kendine ve kimseye faydalı olamamış olmanın kompleksi ile kin ve nefret üretiyorsun! Ayağının tırnağı olamayacağın insanlara çamur atıyorsun. Üstelik ortada dolanan, namussuzlukları, hırsızlıkları, ahlaksızlıkları görmüyorsun, duymuyorsun!

Hadi cılkı çıkmış demokrasimizin yüzü suyu hürmetine sana ve yazdıklarına katlanıyoruz! Durduğun yerde durmuyorsun ki! Sanki seçimi sen kazanmışsın gibi bir afra-tafra ile başlığı çok tanıdık bir yazı ile de allamelik taslıyorsun! Gidip seçimi kaybetmiş İl Başkanı ile Başkan Adayının burnunun dibinde bitiyorsun! Beğen beğenme! Aylardır bu adamlar, arkadaşları ile birlikte senin hiç anlayamayacağın bir NAMUSLU mücadelenin içindeler! Unutma ki ONLAR İNSAN! Onların da bir dayanma sınırı var! Buna rağmen sana söyledikleri lafları hoş karşılamam!

Ama sen de bir aynaya bak bre (b)ademcik! 

Şu yaşa gelmişsin! Artık ne olduğuna, kim olduğuna bir karar ver ya hu! 

Ve… Önündeki pilavı ye!

Senin arkanda durduklarını söyleyen (DİPLOMASIZ) teknik direktörlere de güvenme! Malatya onlarla yola çıkanların siyasi iskeletleri ile dolu! 

Nasrettin Hoca ile sokakta rastladığı adam arasındaki sohbet şu:

-Aa! Hoca, hoca! Bak şu adam, bir tepsi baklava götürüyor!

-Bana ne! 

- Olur mu Hoca! Adam baklavayı sizin eve götürüyor!

-SANA NE! 06 Nisan 2014 Pazar 15:01
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA