19 Kasım 2017 Pazar

17'li(ler)

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

17 Aralık'ın üzerinden bir yıldan fazla süre geçti. Neler oldu neler? Normal bir toplumda olsa şimdiye elli kere kıyamet kopardı. İşin siyaset sahnesinde yol açacağı deprem etkisini bir yana bırakın, en azından olayın failleri yakalanır, yargılanırdı. Neler olmuş, neler bitmiş, kamuoyu bilgi sahibi olurdu. (asgari ölçüde bile olsa) Demokrasi kültürü oluşmuş bir ülkede, bunun milyarda birini çağrıştıran bir olay olsa, kamuoyu ayağa kalkar, sivil toplum örgütleri hassasiyetle gelişmeleri takip ederdi.

Bu kadar açık bir şekilde, kamuoyunun gözlerinin önünde cereyan eden bu olaylar karşısında,  FİİLERİN ÖRTBAS EDİLMESİ, ŞÜPHELİLERİNİN YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMAMASI ihtimali kimsenin aklından geçebilir miydi? 

Bizde neler oldu?

Binbir emekle, olayları takip eden, delilleri toplayan ne kadar kamu görevlisi varsa hepsi toptan kıyıma uğratıldı. Bir kısmı sürgün edildi, bir kısmı görevden alındılar. Tutuklananlar, yargılananlar oldu. Olayın şüphelileri, taltif edildiler, ödüllendirildiler! Herkesten çok onların sesleri çıktı. Utanmak, başlarını önlerine eğmek şurada dursun, herkese yukarıdan baktılar, meydan meydan çıkıp memlekete nasıl hizmet ettiklerini anlattılar! 

Ülkeye bakın yahu! DÖRDÜNCÜ KUVVET MEDYA olayların üstüne gidip kamuoyunu aydınlatmak şurada dursun, YOLSUZLUK İDDİALARINI ÖRTBAS ETMEK İÇİN var gücüyle çalışıyor!  Çünkü MEDYANIN EN ETKİN VE EN GÜÇLÜ KISMI, olayların faillerinin veya onları destekleyenlerin elinde! 

Bütün bu olumsuzluklardan daha KÖTÜ bir şey daha var. Olayların göbeğinde yer alanlar, boyunlarına kadar, rüşvetin, yolsuzluğun, pisliğin içine gömülenler, mazlum rolü oynuyorlar. Başkalarını suçluyorlar. Ellerindeki tüm baskı araçlarını kullanarak bunu insanlara da YUTTURUYORLAR. Daha KORKUNÇ tarafı, partidaşlarını ve  yandaşlarını kendileri ile beraber bir cephede yer almaya çağırıyorlar ve bunu başarıyorlar! 

Toplumun değerleri altüst olmuş durumda! Hiç kimse ortada RÜŞVET, YOLSUZLUK, HIRSIZLIK olduğunu inkar etmiyor! Ancak dürüst ve namuslu bir sürü insan ya duyarsız kalmayı yeğliyor, ya da onlar adına kendileri de ortadaki HIRSIZLIĞA bir kılıf uyduruyor! 

İşin bir başka garip tarafı daha var. Bu işlerle uzaktan yakından ilgisi olmayan, namusu ile yaşamaya çalışan insanlarda bir YILGINLIK var. Şu lafı kulağımla duydum. 
"...muhalefet bu HIRSIZLIKLARI dile getirdi de ne oldu?.. adamlar her girdikleri seçimde oylarını arttırıyorlar!..".

Belki de en tehlikeli nokta burası! Çünkü bu tip AHLAKİ ZAAFLAR toplumların kurdudur. Her şeyi kemirir, bitirir. Gözümüzün önünde Osmanlı bu yüzden çökmedi mi? Bahsettiğim olayların şüphelilerinin, yargılanmamak için gösterdikleri gayret anlaşılabilir bir şeydir. Bir tür savunma refleksi. Peki, halk olarak bize ne oluyor? Kamuoyu - şu veya bu şekilde- bu insanlara destek oldukça bu insanların etrafında bir halka oluşuyor ve destek arttıkça halka genişliyor. 

Adamlar, kendilerini, HUKUKUN üstünde görüyorlar. Yasa çıkarma yetkisi ve gücü bunları kesmiyor! Devlet kurumlarının en ücra köşesine kadar SADIK adamlarını yerleştirmek bunlara yetmiyor! Kendilerinden olan insanları yargı makamlarına getirmek de tatmin etmiyor. MUTLAK DOĞRU'nun tek adresinin kendileri olduğuna inanıyorlar! "HUKUKUN DA AHLAKIN DA ERDEMİN DE KAYNAĞI BENİM" diyorlar! Bu da yetmiyor. İnsanların kutsal değerlerini belirleme yetkisini de kendilerinde görüyorlar. Din kurallarını da kendi PİS işleri için, kafalarına göre yorumluyorlar,  kullanıyorlar! 

Önümüzdeki seçim, Türkiye için bir kırılma noktası. 

Şunu unutmayalım. Türkiye, bir kısım insanlar yargılanmasınlar, yaptıkları YANLARINA KALSIN ayıbı nedeniyle durmadan kan ve itibar kaybediyor. 

Sandık yolunda her vatandaşın kepi önüne, elini vicdanına koyup bin kere düşünmesi gerekir. 

17'LİLER yerlerinde durdukça ve sesleri bu tonda çıktıkça bu ülke bir santim ileri gidemez! 

Hiç bir bahane bu gerçeği değiştirmez. 
 


17 Şubat 2015 Salı 20:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA