19 Kasım 2017 Pazar

Medyadaki cambaz(lar)

Hasan Yiğitler

Hasan Yiğitler

E-Posta : hasanyigitler@gmail.com

Seçim dönemlerinde birden ortaya çıkarak, belli bir etnik grubun, belli bir mezhepten olanların, bir aşiretin veya siyasi bir grubun oylarına hükmettiğini ileri sürerek ortaya çıkan SİYASET BEZİRGANLARI vardır.  Partilere, adaylara, siyaseten etkili çevrelere giderek o (hayali) oyları PAZARLAMAYA çabalarlar.

İşin bir de MEDYA ayağı vardır. Siyasetin nabzının yükseldiği seçim dönemlerinde, DÖRDÜNCÜ KUVVET olarak tanımlanan MEDYA önemli bir propaganda ve iletişim vasıtası olur. Önemi artar. İyi ki de öyledir. Çok kötü örneklerine rağmen en azından MEDYANIN VARLIĞI bile seç(m)en durumunda olan insanlar için bir avantajdır. Siyasi şahsiyetler veya partiler de kendilerine bir çeki düzen verme gereği duyarlar, söylediklerinin halk tarafından test edileceğini öngörerek daha dikkatli davranırlar v.s... 

Ülkenin her tarafında olduğu gibi, Malatya'da TV kanalları, gazeteler, dergiler, büyük maddi ve siyasal güçlüklerle boğuşuyorlar. Malatya henüz tam anlamı ile bir METROPOL değil. Her kes birbirini tanıyor, yüz yüze bakıyor. Bu nedenle de mahalli yazar çizer takımının, kendisini baskı altında hissetmeden fikirlerini dile getirmesi çok kolay değil. İşin içinde bir de günümüz siyasi iktidarının, boğazına kadar içine battığı ŞAİBE YUMAĞI nedeniyle medyaya uyguladığı bir PRES var. Kendilerini rahat ifade etmedikleri için bir kısım kuvvetli kalemler yazı yazmıyorlar, meydan da aralarında benim de bulunduğum, amatörlere kalıyor.  

Basında yer alan bir kaç SOLCU ESKİSİNDEN  mürekkep bir grup da yukarıdaki siyaset bezirganları gibi seçim dönemlerinde aniden ortaya çıkıp adaylara veya partilere oy ve destek sağlama çabasına girişiyorlar. Siz onları tanıyorsunuz. Geçen (yerel) seçimlerde, tutarsız ve dengesiz davranışları sebebiyle İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZ olmuşlar, sesleri solukları kesilmişti. Bu arkadaşların tek bir amaçları ve tek bir hedefleri var. O da seçimlerde CHP'nin başarısız olması. Geçen (yerel) seçimlerde, kapı kapı dolaşıp açık açık AKP için oy istediler! AKP kazanınca sevinçlerinden havalara uçtular. Sonra da UTANMADAN SIKILMADAN, CHP'ye gidip adayının toplantısını provoke etmeye çalıştılar. HALK BUNLARI HAK ETTİKLERİ BİR TARZDA KOVDU! O gün bu gündür adam içine de çıkmıyorlar! 
Şimdi adaylar açıklanınca kovulmayacaklarını düşündükleri HDP'ye kapılanmış görünüyorlar! 

Bunlardan biri, sazı eline geçirmiş, aynı türküye devam ediyor!  Eğer bu yazıyı, yazar ve eğitimci olan arkadaşı okumuşsa buna herhalde tek ayak üstünde durma cezası vermiştir! İşin edebi (edebiyatla ilgili) ve edebî (edeple ilgili) değerlendirmesini arkadaşına bırakalım. Der ki bu kovulacak kapı bırakmamış solcu eskisi özetle: Oylarınızı CHP'ye vermeyin, CHP milletvekili çıkarmasın!!! Yazının başlığından da anlıyorsunuz değil mi bu askersiz generalin esas amacını? Bunun amacı siyasi falan değil ŞAHSİ sevgili okurlar! Yerel seçimde, (saz arkadaşları ile birlikte) kapı kapı dolaşıp AKP'ye oy  verilmesini isteyen ve AKP kazandığında zafer naraları ile kutlama yapan bu arkadaş şimdi de HDP'ye oy verilmesini istiyor. HDP, önemli bir siyasi partidir, eleştirsek de saygımız vardır.  Demokrasimizin esenliği ve kalitesinin yükselmesi açısından (kaldırılması için hiç çaba göstermedikleri halde) seçim barajını aşmasını isterim. 
İşaret etmek istediğim, bu arkadaş(lar)ın ART NİYETİ ve KURNAZLIĞIDIR.

Sevgili okurlar, her seçim gibi bu seçim de önemli. AKP, tarihsel misyonunu tamamlamış görünüyor. AKP zaten bir partiden çok bir şirkettir. Burada siyaset yapanları birbirine kenetleyen şey, ideolojik, sosyolojik veya tarihsel bir bağ değildir. Amaç tümüyle DÜNYEVİDİR. Nitekim mamayı paylaşamadıkları için geçen dönemlerin en büyük ortağı ile yollarını ayırmıştır. Parti içindeki paylaşım savaşı sürmektedir. Parti, kendisini destekleyen güçlere vaad ettiği EKONOMİK karşılıkları sağlayamamaktadır. 17 Aralık süreci kapanmamıştır. Rüşvet ve yolsuzluk yapanlar yargılanmadıkça da kapanmayacaktır. Eskiden anonim olan şirket şimdi bir AİLE ŞİRKETİNE dönüştürülmüştür. Her adayın sadakati   milyonlarca kere test edilmiştir. Ona rağmen saray rahat uyuyamamaktadır. Bu partinin artık ülkeyi idare etmesi mümkün değildir. 
AKP artık kendisini destekleyen dış odaklara da güven vermemektedir. Ekonomik göstergeler, seçim sonrası ağır bir krizi işaret etmektedir. AKP iktidarda kalmak için meşru olmayan yollara, provokasyonlara, tertiplere baş burmaktadır. 

Kürt Siyasi Hareketi ile SARMAŞ DOLAŞ olmasının en önemli sebebi, iktidarının ömrünü uzatabilmektir. AKP'yi iktidarda tutanın kendisi olduğunu bizzat A. Öcalan söylemektedir. 
İşte tam bu aşamada, Ana Muhalefet Partisi CHP hedef haline getirilmek istenmektedir. Bu seçimlerde CHP'nin güçlü çıkması hayati önem kazanmaktadır. CHP, adaylarını demokratik yollarla belirlemiştir. Sayın AĞBABA, Malatya'nın ve Sosyal Demokrasinin geleceğidir. Gençtir, çalışkandır, bilgili ve tecrübelidir. Gösterdiği performansla Dünya çapında adından söz ettirmiştir. Sayın PORGALI, sapına kadar DEMOKRAT, NAMUSLU, DÜRÜST, ÇALIŞKAN bir insandır.  Peki CHP Malatya'dan iki hatta üç milletvekili çıkarırsa iyi olmaz mı? 
Bu yazar fotokopilerinin amacı kafa karıştırmaktır. İkide bir ALEVİ sözcüğünü kullanmaları da maksatlıdır! Bu cinsler, sıkışınca Alevi ŞOVENCİLİĞİ yaparlar. Kıçları sıkışınca da kendilerini Kürt çadırının altına atarlar! Aslında bu tiplerin partisi falan olmaz. Önemli adamlarmış, aleviler oy vermek için bunların ağızlarının içine bakıyormuş gibi davranırlar! Foyaları soyulunca da NAYLON oldukları anlaşılır, kovulurlar! 
Gelin bir test yapalım şimdi! 
Geçen dönem Kürt Siyasi Hareketi'nin adayı kimdi? 
Bir sinema sanatçısı olan Gani Rüzgar ŞAVATA değil miydi? 
Peki bu arkadaş SOLCU MUYDU? 
Şimdi nerede? 
Adamcağız, sinemayı tiyatroyu bıraktı, bunlara güvenerek geldi, çeşme pazar dolaştı! Adamı ÇULA OTURTTULAR! KENDİLERİ  DAHİ OY VERMEDİLER!
Şimdi de başımıza KÜRTÇÜ kesildiler! Şalvarları çekip CHP'nin oy aldığı mahallelere gidecekler, CHP'lilerden, CHP'ye oy vermemelerini isteyecekler! Bütün icraatları bu! Pütürge'nin, Doğanyol'un nerede olduğunu bilmezler! Adıyaman'dan, Erzurum'dan, Bingöl'den  gelip Malatya'ya yerleşen Kürt nüfusun bulunduğu yerlere gitmezler! Kürtleri bilmezler, tanımazlar! 
İşleri güçleri PALAVRA ve İFTİRA! 
Şimdilik bir kapı buldular! Bakalım seçimden sonra nereye yelken açacaklar? 

Hasan YİĞİTLER
 


19 Nisan 2015 Pazar 09:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA