19 Kasım 2017 Pazar

Halk iradesine darbe; dar bölge

Bülent Kutlutürk

Bülent Kutlutürk

E-Posta : bulentkutluturk@gmail.com

AKP, yerel seçimlerde aldığı yüzde 43 oranındaki oy oranının verdiği cesaretle seçim sistemini değiştirmeye karar verdi.

2002 genel seçimlerinde aldığı yüzde 34’lük oy oranıyla TBMM’deki koltukların yüzde 66’sını elde eden AKP’nin şimdiki hedefi ise yüzde 100’ü ele geçirmek.

AKP’nin bu hedefi için en ideal seçim sistemi dar bölge uygulaması. Barajın kaldırılarak Türkiye’yi milletvekili sayısı olan 550 bölgeye bölerek, bu bölgelerin her birinden birer milletvekili çıkarılmasını savunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Dar bölge, şu anda bizim gündemimizdedir” diyor. 

Bu modelle AKP, oy oranının çok üzerinde milletvekilliği elde edecek, başta MHP olmak üzere muhalefet partileri adeta TBMM’de yok olacak.

Peki, dar bölge seçim sistemini Malatya’da uyguladığımızda nasıl bir sonuçla karşılaşacağız?

525 bin seçmeni bulunan Malatya, milletvekili sayısı kadar bölgeye ayrılacak, yani 6 bölgeye bölünecek. Bu da yaklaşık 90 bin seçmene bir milletvekilinin düşmesi anlamına geliyor.

Fakat bölgeler AKP tarafından belirlenecek. Nasıl ki bütünşehir yasasıyla Malatya merkezini Yeşilyurt ve Battalgazi ilçeleri olarak, iki ilçeyi de kazanabilecek şekilde böldüyse, 6 bölgeyi de yine tamamını AKP’nin kazanacağı şekilde oluşturacak.

Her bölgede yüzde 51 oranında oy alan aday, milletvekili seçilecek. Bu durumda da Başbakan Erdoğan’ın iddia ettiğinin aksine baraj kaldırılmış olmuyor, yüzde 50’ye yükseltilmiş oluyor. Yüzde 10 barajının bile halkın önemli bir kısmının TBMM’de temsil edilmemesi anlamına geldiği düşünüldüğünde, yüzde 50’nin nasıl vahim bir tablo yaratacağını şimdiden görmemiz mümkündür.

CHP’nin Malatya genelindeki oy oranı yüzde 20 civarında. Bu da ilimizde yaşayan her 5 kişiden 1’inin CHP’ye oy verdiğini gösteriyor. 6 milletvekili bulunan Malatya’da 1 milletvekiliyle temsil edilen CHP, yeni seçim sistemiyle yüzde 49 oranında oy alsa bile hiç milletvekili çıkaramayabilir.

Şöyle ki; 6 bölgeye ayrılan Malatya’da, diyelim ki CHP tek tek her seçim bölgesinde yüzde 49 oranında oy aldı. Bu durumda CHP, 525 bin seçmenin 256 bininin oyunu almış oluyor, ama hiç milletvekili çıkaramıyor. Antidemokratik olan şu anki sisteme göre bile 80 bin oyla 1 milletvekili çıkarabilen CHP, “barajsız” olduğu iddia edilen dar bölge seçim sistemine göre hiç milletvekilliği kazanamıyor.

Böyle bir demokrasi olabilir mi?

İlleri bile kendi içinde bölgelere ayırarak, her bölgede en çok oyu alan kişiyi milletvekili yapmak, o kişiye oy vermeyen yüzde 49’un iradesini çöpe atmak değil midir?

Başbakan Erdoğan’ın önerdiği sistemleri CNN Türk’e yazan İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay, dar bölge sistemiyle ilgili şunları belirtiyor:

“Dar bölge sisteminde Türkiye, seçilecek milletvekili sayısı kadar 'Seçim Bölgesi'ne ayrılacak ve her bölgeden bir milletvekili seçilecektir. Bu seçimin tek ya da iki turlu olması mümkündür. İki turlu olursa, ilk turda yüzde 51 alan, olmazsa ikinci turda en fazla oy alan; tek tur olursa, ilk turda en fazla oy alan seçilecektir. Hangi yöntem olursa olsun, dar bölge sistemi, sonuçta bir çoğunluk sistemidir ve teorik olarak, bu sistemde bir partinin, küçük bir oy üstünlüğüyle bütün milletvekillerini kazanması, azınlıkta kalanların hiç temsil edilememesi mümkündür. Dar bölge sistemi, seçmen/seçilen irtibatını sağlamakla birlikte, ölçeğin küçüklüğü feodal ya da çıkar ilişkilerinin belirleyici olmasını da kolaylaştırmaktadır.”

AKP, dar bölge seçim sistemiyle kendi milletvekili sayısını artırmayı, hatta Anayasa’yı tek başına değiştirebilecek bir güce erişmeyi hedefliyor.

Yüzde 43’e dayanarak yüzde 57’yi yok etmek istiyor.

Aslında soru çok basit; 43 mü büyük 57 mi?

İlkokul düzeyinde matematik bilenlerin bile bu soruya ne yanıt vereceği bellidir.20 Nisan 2014 Pazar 01:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA