20 Ekim 2017 Cuma

CHP Kongresinden ayrıntılar

chp-kongresinden-ayrintilar-

Odatv olarak son iki günde yoğun mesai harcayarak CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda yaşananları okuyucularımıza aktarmaya çalıştık.
08 Eylül 2014 Pazartesi 00:36

Merakla beklenen Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçimlerini de son ana kadar takip ettik ve son oylar sayılıp, tutanaklar birleştirilirken de yerimizi koruduk.

Öncelikle gözlemlerimizi aktaralım: Kurultay salonu, bu organizasyonun en tepki çeken unsuruydu. Kılıçdaroğlu'nun "rakı masası" sözlerinden dahi çok tepki aldı. Gezi direnişini anlatan belgesel ise Kurultay'ın en beğenileni oldu. Muharrem İnce çok başarılı bir konuşma gerçekleştirdi ki Kemal Kılıçdaroğlu da bir o kadar başarısızdı konuşmasında. Gerçekten Kurultay coşkuyla gerçekleştirildi. Her iki kanattan da hemen hemen hiç kimse İnce'nin 400 oyun üstüne çıkacağına olasılık vermiyordu. Yalnız, Genel Başkan adaylarının konuşmalarından sonra, "İnce 400 oyu bulur" diyenlere rastladık.

MUHARREM İNCE 400 OY ALINCA...

İnce 400 oyu aldığında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun PM anahtar listesinde değişikliğe gittiği kulağımıza gelen bilgiler arasında. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun İnce'den daha az oy aldığı Karaman'ın da içinde bulunduğu sandığın açıklanmasından sonra Karaman İl Başkanı'nın Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde olması bu görüşü doğrular gibi. Yine listede olmasına kesin gözüyle bakılan Balbay'ın son anda listeden çıkarıldığına dair duyumlar edindik. Ancak; İnce ekibi, aynı manevrayı yapamadı diyebiliriz. Çünkü; İnce'nin listesi için genel görüş, "İnce'nin konuşması kadar iyi olmamış" biçimindeydi. Eğer İnce daha iyi bir listeyle çıksaydı 10'un üzerinde Genel Başkan'ın listesinde delik olurdu. Yine sandıklar bu sözleri doğruladı ki İnce'nin listesi blok halde İnce'nin aldığı oyu alamadı. Yalnız, İnce ekibi Erdoğan Toprak, Bülent Kuşoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve kısmen Gürsel Tekin'i listede çizmek için özel çalışma yaptı. Geçtiğimiz CHP Kurultayı'nda kıl payı ve tartışmalarla PM'ye seçilen Toprak, bu sefer seçilemedi. Yalnız, genel olarak Kılıçdaroğlu'nun listesine destek verenlerin de büyük bir çoğunluğu Toprak'ı çizmiş olacak ki düşük bir oy oranıyla seçilemedi. Diğer isimlere yakın kişilerin sabahın ilk saatlerinde, oy oranlarının sınırda olmaları nedeniyle tedirgin olduğunu görme şansımız oldu.

Bir diğer sürpriz, başvuruların ardından isimler okunurken çok fark edilmese de Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi geldiğinde fark edilen isim Murat Özçelik. Delegenin "kim bu adam" sorusunun yanıtı, anahtar listede olmasına rağmen seçilememesinden anlaşıldığı kadarıyla olumsuz olarak yerini bulmuş. Özçelik'i bilen isimler "AKP'nin Büyükelçisi ve Irak'ta bugün yaşananlarda Türkiye'nin yanlış politikalarını hem uygulayan hem de savunan, çok tartışmalı kurum Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın eski müsteşarı, Kürt sorunu konusunda Hükümet'in uygulamalarında katkısı olan kişi" olarak kendisini tanıtınca sonuç böyle oldu. "Özçelik'in seçilmesi de kriz seçilmemesi de" diyen, Genel Merkez yöneticisi, "Özçelik seçilirse malum sorun, seçilmezse kim dış ilişkilerden sorumlu olacak" sorusunun yanıtına dair hem listeleri kontrol ettiğimizde hem delegelerle konuştuğumuzda Gülsün Bilgehan'ın buna yakın isim olarak anıldığına tanıklık ettik.

ADAYLARDAN ALEVİ HAMLESİ

CHP'nin çalışkan vekilleri Özgür Özel ve Aykut Erdoğdu'nun listeyi deleceği tahmin ediliyordu. Milletvekillerinden her iki isme de destek oldukça yoğundu. Geçtiğimiz Kurultayda listeyi delerek giren İlhan Cihaner'in bu sefer Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde olması ise siyasi hesaplara bağlandı. Emekli bir müftü olan İhsan Özkes'in en yüksek oyla seçilmesi ise partililerde mutlulukla karşılandı. Tuncay Özkan'ın da yüksek bir oyla seçilmesine kesin gözle bakılıyordu. Özkan hem İnce hem de Kılıçdaroğlu ekibinden önemli bir destek aldı. Listede Trabzon'dan Volkan Canalioğlu'nun Ordu'dan İdris Yıldız'ın olması -Divan Başkanı da Sinoplu Engin Altay'dı- İnce'nin Karadenizliler üzerindeki etkisini kırmak amaçlı diye yorumlandı. İnce'nin konuşmasında Karadeniz şivesiyle üstelik Alevilerin hakkının yendiğini anlattığı bir olayın mesajı da aynıydı. İnce'nin konuşmasının büyük kısmında Alevilerin sorunlarından bahsetmesi de Kılıçdaroğlu'na destek olan Alevi tabanına bir mesajdı. İnce'nin anahtar listesinde Seyfi Oktay'ın yer alması da aynı biçimde değerlendirildi. Gerçi Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer alan Cem Vakfı 2. Başkanı Cemal Canpolat ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş de benzer hamlelerdi.

Kılıçdaroğlu'nun anahtar YDK listesinde bir sürpriz yaşanmadı ve delik oluşmadı. Listenin Milletvekili ağırlıklı olması dikkat çekiciydi. Milletvekili çokluğu, "Kılıçdaroğlu disiplin mekanizmasını kullanacak ve kurulu güçlü tutmaya çalışıyor" yorumlarına neden oluyor. Kurulun Başkanlığı için eski bir Cumhuriyet Savcısı olan Ali Özgündüz'ün ismi geçiyor.

Gözleri uykusuzluktan kızarmış ve ayakları yorgunluğa dayanamadığı için sandıkların olduğu salonda yerlere oturan ve güneşin doğmasına yakın saatlere kadar çalışan CHP'liler "artık hedef genel seçimler olmalı"diyerek evlerine dağıldılar.

Meclis Kulisi

Odatv.com 


Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1887

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA