20 Ekim 2017 Cuma

AKP’liler istifayla HDP’ ye geçti

-akpliler-istifayla-hdp-ye-gecti

7 Haziran’a sayılı günler kala AKP’de istifa sesleri yükselmeye başladı. İstifa eden isimler soluğu HDP’de aldı. Ağrı ve Van'da AKP yöneticileri istifa ederek HDP'ye geçti. AKP'den istifa eden yöneticiler düzenlenen törenle HDP'ye katıldı.
23 Nisan 2015 Perşembe 09:23

Ağrı'nın Hamur ilçesinde AKP yöneticiliğinden istifa eden Veli Çelik, Necmettin Kaçmen, Ercan Turgut ve Veysi Örgül, düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) geçti. Van'da AKP'nin milletvekili aday listelerine tepki gösteren AKP'li 13 belediye meclis üyesi de partisinden istifa etti ve HDP'ye geçti. 

AĞRI'DA İSTİFALAR 

Geçtiğimiz hafta askeri operasyon ve çatışma haberleriyle gündeme gelen Ağrı'nın Hamur ilçesinde AKP yöneticiliğinden istifa eden Veli Çelik, Necmettin Kaçmen, Ercan Turgut ve Veysi Örgül, düzenlenen törenle HDP’ye geçti. HDP Hamur İlçe Örgütü'nde düzenlenen törende, HDP Ağrı Milletvekili adayı Dirayet Dilan Taşdemir, HDP Ağrı il eşbaşkanları Sabri Tayfun ve Hanım Yıldırım yeni üyelere rozetlerini taktı. Törende konuşan Tayfun, "Bu güne kadar farklı siyasi partilerde yer alan yurttaşlarımız Kürt halkına yapılan zulme artık tahammül etmeyerek partimizde mücadele etmek istiyorlar. Biz Türkiye halkına yeni bir yaşam projesi sunuyoruz. Bu yeni yaşam projesinde yer almak isteyen herkese kapımız açıktır. Yeni katılan arkadaşlar hoş geldiniz diyoruz" ifadelerini kullandı. HDP Milletvekili adayı Taşdemir ise, HDP'nin herkesin evi olduğunu belirterek, "Yeni katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyoruz. Bu ağaç yaşam ağacıdır. Tüm arkadaşlar bu ağacın gölgesinin altında toplanacaklar" dedi. 

'BU YANLIŞLARA DUR DEMEK İÇİN KENDİ EVİMİZE GELDİK' 

AKP'nin yaptığı kirli işleri gözleri ile gördüklerini ve buna artık tahammül edemediklerini belirten Necmettin Kaçman ise, "Biz bu yanlışlara 'dur' demek için kendi evimize geldik. AKP'ye istifa dilekçemizi vererek kendi partimize geldik" ifadelerini kullandı. 

VAN’I YOK SAYAN LİSTEYE TEPKİ, İSTİFA İLE OLDU

Van'da da aday listelerinin açıklanmasının ardından Tuşba, İpekyolu ve Edremit İlçe Belediye Meclisleri'nde görev yapan 13 AKP’li üye, dün akşam saatlerinde partilerinden istifa etti. Meclis Üyelerinin istifa dilekçelerini AKP Van Milletvekili ve birinci sıra adayı Burhan Kayatürk’e verdikleri belirtildi. İstifalarını sunan Meclis üyelerinin isimleri ise şöyle: Şevket Zorkul, Özer Polater, Halil Kaçmaz, Orhan Özdek, Yaşar Elgün, Süleyman Can, Raif Acar, Doğan Tokat, Muzaffer Baştürk, Abdurrahman Çoban, Cevdet Yıldız, Şahabettin Soyçiçek, M. Kenan Bekleyen. 

İstifa eden İpekyolu Belediye Meclis üyelerinden Özer Polater, partinin Van’daki birçok kesimi ihmal ettiğini dile getirerek, “Listelerin açıklanmasından sonra bu listelere yönelik tepkimizi ortaya koymuştuk. Tepkimizin nedeni de mensubu olduğumuz aile, aşiret, topluluk değildi. Listenin tamamına itiraz ettik. Çünkü bu liste Van’ı yok sayarak hazırlanmış listeydi. İlk tepkimizden sonra birçok görüşme yaptık, yapılan yanlıştan dönülmesini istedik. Ama bir adım atılmadı. Bugün de Burhan Kayatürk ile görüştük. Listenin doğru olmadığını Van’a hitap etmediğini söyledik. Van için bu listenin fiyasko olduğunu söyledik. Bu listenin düzeltilmesi gerektiğini söyledik. Yapabilecek bir şeylerinin olmadığını söylediler” dedi. (Demokrat Haber -DİHA, Yüksekova Haber, Taraf) 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 2487

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA