20 Ekim 2017 Cuma

Sağlıkçılar isyan etti

saglikcilar-isyan-etti

Sağlık çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. AKP Hükümeti tarafından yapılan sağlıkta dönüşüm programlarının büyük kayıplara neden olacağı belirtildi.
11 Şubat 2015 Çarşamba 15:24

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’na bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Şubesi üyeleri, Malatya Halk sağlığı binası önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan SES Malatya Şube Eş Başkanı Bülent Uçar, yeni yönetmelik ile sağlık çalışanlarına kölelik dayatıldığını belirterek grev yaptıklarını belirtti.

Son dönemlerde aile hekimliği alanında yaşanan ve günlük olarak değişen uygulamalar nedeniyle sorunların artarak devam ettiğini belirten Uçar, “AKP ktidarının sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürüttüğü piyasalaştırma, çalışanlara yönelik esnek ve kuralsız çalıştırma uygulamaları artarak sürmektedir. Bu uygulamalardan birinci basamak kamu sağlık kurumları da (Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi) fazlasıyla nasibini almaktadır” dedi. 


DÜZENLEME ÜZERİNE DÜZENLEME


Uçar,  açıklamasına şöyle devam etti: “Sağlıkta dönüşüm programının önemli ayaklarından biri olan aile hekimliği düzenlenen bir yönetmelikle resmen 6 Temmuz 2005’de girdik. AKP Hükümetinin övünerek uygulamaya koyduğu aile hekimliği düzeni, öncelikle koruyucu sağlık hizmetleri alanında faaliyet yürütmesi gerekirken, aradan geçen dokuz yıla rağmen yönetmelik sürekli değiştirilerek vatandaşın sağlık talebi doğrudan doğruya tedavi edici hizmetlere kaydırıldı ve bununla baş edebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet getirtilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı. 

25 Ocak 2013’de yönetmelik son halini aldı zannedilirken, fazla çalışma ve nöbetler konusu 2014’de yasa ile dayatıldı. Aile Hekimliği Kanununa Ocak 2014’te 6514 sayılı kanunun 52.maddesi ile getirilen düzenleme sonucu aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari 8 saat nöbet görevi verileceği düzenlendi. Zorunlu nöbetin öncelikle hastane acil servislerinde tutulması ile ilgili 9 Nisan 2014 tarihli 2014/12 sayılı genelge çıkarıldı.

Yetmedi. Hastaneler ve 112 acil sağlık hizmetlerinin yanı sıra aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerinde de nöbet tutulacağına dair aile hekimliği kanununa Eylül 2014’te 6552 sayılı kanunun 117. Maddesi ile yeni düzenleme getirildi. Bu düzenleme 9 Aralık 2014 tarih ve 2014/33 sayılı genelge ile 1 Ocak 2015’ten itibaren uygulamaya geçileceği belirtildi. 9 Nisan 2014 tarihinden itibaren birinci basamakta çalışan emekçiler fazla çalışmaya/angaryaya karşı direniyorlar.”

SAĞLIKTA KAYIPLAR ÇOK AĞIR

Çalışanların mutsuz ve umutsuz olduğu bu düzende kayıpların çok ağır olduğunu vurgulayan Uçar, “Aile Hekimliği düzeninin kaybettirdiklerini şöyle sıraladı: 

* Aile Hekimliği düzeni ile halkın sağlığının korunması konusu önceliğini kaybetti.

* Aile Hekimliği düzeni,  Toplum Sağlığı Hekimliği anlayışını yok etti. Hekimi hastaya mahkum etti.

* Aile Hekimliği düzeni Halk Sağlığı Hemşireliğini yok etti. Hemşireyi hastaya mahkum etti.

* Aile Hekimliği düzeni, Hemşirelik Kanununda ve yönetmeliğinde açıklığa kavuşturulan hemşireliği yok etti.

* Aile Hekimliği düzeni, farklı meslekleri yok etti. Hekim dışında ki farklı meslekler olan hemşire, ebe, acil tıp teknisyenini bir meslek olarak kabul edip, onlara topluca eleman deyip, hepsine niteliği çok zayıf olan aynı görevleri verdi.

* Aile Hekimliği düzeni, çalışanları normal mesai saatlerinin dışında daha fazla sürelerle çalışmaya ve acil nöbetleri tutmaya zorunlu kıldı.

* Aile Hekimliği düzeni, koruyucu sağlık hizmetlerini değil muayenehaneciliği ön plana çıkardı.”


MÜCADELE DEVAM EDECEK


“Bu düzenin ne halkın sağlığına ne de sağlık çalışanlarının insanca yaşam mücadelesine bir katkısı yoktur. Olmayacaktır” diyen Uçar, “Bunu ‘onlar’ da biliyorlar. 

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin devamlı değiştirilerek anlaşılmaz hale gelmesinden. Yetkililerin devamlı açıklama yapma gereği duymasından…

Yetkililerden açıklama değil, halkın ve sağlık çalışanlarının taleplerine kulak vermesini ve sorunları çözecek adımları atmasını bekliyoruz. 

Biz sağlık ve sosyal hizmetler alanında örgütlü sendika, oda ve dernekler olarak; özellikle yukarıda belirtilen nedenler ve birinci basamakta özveri ile sağlık hizmeti sunan emekçilere dayatılan fazla çalışma/angaryaya ve baskılara karşı bugün hizmet üretmiyoruz AKP iktidarının halkın sağlığını hiçe sayan, sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran ve köleleştiren uygulamalara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” şeklinde konuştu.

 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1504

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-ozel-hastane-copluk-gibi

Özel hastane çöplük gibi!

22 Nisan 2015 Çarşamba 10:16
-700-kisi-bu-yuzden-oldu

700 kişi bu yüzden öldü!

20 Nisan 2015 Pazartesi 11:47
-birakin-aglasinlar

Bırakın, ağlasınlar!

17 Nisan 2015 Cuma 10:09
-kisa-boy-ve-kalp-krizi-iliskisi

Kısa boy ve kalp krizi ilişkisi

12 Nisan 2015 Pazar 11:21
bu-ilaca-dikkat

Bu ilaca dikkat!

09 Nisan 2015 Perşembe 10:13
-malatyalilarin-olum-nedeni

Malatyalıların ölüm nedeni!

30 Mart 2015 Pazartesi 11:23

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA