20 Ekim 2017 Cuma

Sağlıkçılar büyük sorunlarla boğuşuyor

saglikcilar-buyuk-sorunlarla-bogusuyor

Sağlık çalışanları döner sermayenin az olması, nöbet parasının ödenmemesi, kreş olmaması ve hemşire sayısının azlığından şikayetçi.
12 Şubat 2015 Perşembe 10:39

Malatya’da hastanelerde sağlık çalışanları döner sermayenin az olması, icap nöbetlerinin ödenmemesi, hastanelerde hemşire sayısının yetersiz olması, polikliniklerde hemşire ve tıbbi sekreterlerin öğlen arasında yerlerinden ayrılmaması, hastanelerde kreş olmaması, ulaşımın hastane tarafından yapılmaması ve Beydağı Kampusü’nde yer değişikliklerinden şikayetçi. 

SES Malatya Şubesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı sendikal çalışmalar sonucunda Malatya Devlet Hastanesi’yle ilgili tespit ettiği sorunları dün saat 16.30’da Malatya Devlet Hastanesi Başhekimliğine iletti. 


Sorunlar şu şekilde sıralandı: 


Döner sermaye: 


Hastanemizde daha önceki dönemlerde de devam eden döner sermaye az olması süregelen bir sorundur. Sağlık çalışanlarının yoğun iş koşullarına rağmen döner sermayedeki düşük ücretlendirme çok sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesidir. Yaptığımız çalışmalarda yaklaşık hasta kabul profiline yakın ve çalışan sayısı aynı olan diğer hastanelerle karşılaştırıldığında döner sermaye ücretlerinin azlığı dikkat çekicidir. 


İcap Nöbet Ücretleri:

Hemodiyaliz biriminde hemşire eksikliği nedeniyle icap nöbet uygulaması mevcuttur. Ancak icap nöbet ücretleri ödenmemektedir. İcaba gelen sağlık çalışanları (hemşireler) ertesi gün mesaisi varsa; mesaisine gelmekte mesaisi yoksa ancak izin kullanabilmektedir. Daha önceden kazanılmış davalar ve Sağlık Bakanlığı icap genelgesi de göz önünde bulundurularak icap nöbet ücretlerinin verilmesi sağlık çalışanlarının talepleri arasındadır.

Hemşire Eksikliği:


Hastanemiz hemşire sayısı olarak fazla görünmesine rağmen halen mevcut durumda eksikler (gündüz çalışan hemşire sayısının azlığı, yoğun servislerde tek nöbetçi hemşire) devam etmektedir. Kat sorumlularının kaldırılması hem sendikamız hem de sağlık çalışanları tarafından olumlu karşılanıp halen aktif olarak çalışmayan hemşirelerin olduğu da bilinmektedir.

Ulaşım:

Hastanemizde poliklinik hizmetleri gece 21’e kadar devam etmektedir. Bu saatten sonra çalışanlar (hemşireler ve tıbbi teknisyenler) kendi imkanlarıyla evlerine gitmektedirler. Bu süre içerisinde kadın olmaları da göz önüne alınarak güvenlik anlamında ciddi bir tehlikeyi barındırdığı bilinmektedir. Mesai dışı çalışmada güvenli olmayan bir ulaşım hem çalışanların nezdinde hem de idareniz tarafından sıkıntılara neden olabilecek bir durumdur. Dolayısıyla hastane servislerinden biri ile sağlık çalışanları güvenli bir şekilde evlerine ulaştırılabilir. Bu talep sağlık çalışanlarının vazgeçilmez talepleri arasında yer almaktadır.

Poliklinik Hizmetleri:

Yataklı tedaviler kurumunda sağlık hizmetinin devamı esastır. Dolayısıyla poliklinik hizmetlerinde yer alan çalışanlar her ne kadar 12 ile 13 arası hekim hasta muayenesi yapmasa bile poliklinikte çalışan hemşire ve tıbbi sekreterler yerlerinden ayrılmamaktadırlar. Çoğu zamanda poliklinik hizmeti 12:30’a kadarda devam ettiği bilinmektedir. Bu yüzden burada çalışan sağlık emekçileri 17’ye kadar beklemeleri olumlu karşılanmamakta ayrıca bu durum anayasadaki memur çalışma süreleri ve çalışma yasalarına aykırı bir durumdur. Bu uygulamanızın kaldırılması ve eski haline getirilmesi hem sağlık çalışanlarının hem de bizim talebimizdir.

Malatya Beydağı Devlet Hastanesi:

Genel olarak servislerde yapılan yer değişiklikleri gözlemlediğimiz ve tespit ettiğimiz kadarıyla çalışma barışını olumsuz etkilemiştir. İdarenizin hastane içerisinde yer değişikliği konusundaki tasarrufunuz tarafımızca bilinmektedir. Ancak yer değişikliği durumlarında çalışanların görüşlerinin alınması çalışma barışı açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. 

Özellikle çocuk servisindeki yoğunluk ve eksik hemşire sayısından kaynaklı rutin işleri bile yapmakta zorlandıklarını ifade eden hemşireler oluşabilecek herhangi bir eksiklik veya yanlışlıkta ciddi anlamda kaygı taşımaktadırlar. Bu durumu hiyerarşik yapı içerinde başhemşire yardımcısı Ülkü hanımla paylaşılmış ama Ülkü hanımın sorunu çözmek yerine tıbbi müdahale ve hemşirelik hizmetine aykırı olabilecek söylemi endişe verici boyuttadır. Yine genel olarak Beydağı Kampusü’nde Ülkü hanımla ilgili çok fazla şikayet aldığımızı belirtmek isteriz.

Kreş Sorunu:

Sağlık Bakanlığı kreş yönetmeliğinde bir işyerinde 50 kadın çalışan varsa kreş açılabilir ibaresi göz önüne alınarak hastanemizde de kadın çalışan sayısı fazla olması nedeniyle idarenizin imkanı ve olanakları dahilinde kreş yapılması hem çalışanlar tarafından hem de bizim ortak talebimizdir."
 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1800

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-ozel-hastane-copluk-gibi

Özel hastane çöplük gibi!

22 Nisan 2015 Çarşamba 10:16
-700-kisi-bu-yuzden-oldu

700 kişi bu yüzden öldü!

20 Nisan 2015 Pazartesi 11:47
-birakin-aglasinlar

Bırakın, ağlasınlar!

17 Nisan 2015 Cuma 10:09
-kisa-boy-ve-kalp-krizi-iliskisi

Kısa boy ve kalp krizi ilişkisi

12 Nisan 2015 Pazar 11:21
bu-ilaca-dikkat

Bu ilaca dikkat!

09 Nisan 2015 Perşembe 10:13
-malatyalilarin-olum-nedeni

Malatyalıların ölüm nedeni!

30 Mart 2015 Pazartesi 11:23

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA