20 Ekim 2017 Cuma

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

saclardan-surukleyenlere-ne-oldu

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması nedeniyle emniyet müdürü görevden alındı. Peki, gözaltı sırasında kadınları döven, saçlarından yerlerde sürükleyenlere ne oldu?
13 Kasım 2015 Cuma 15:01

 Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Manisa’da Gülen Cemaati’ne yönelik düzenlenen operasyon sırasında başörtülü kadınlara kelepçe takılmasının incelenmesi talebi sonrası operasyondaki polislere açılan soruşturmada Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren soruşturma kapsamında görevinden uzaklaştırıldı.

Son yıllarda, özellikle Gezi direnişi sonrası pek çok basın açıklaması, protesto yürüyüşü ve benzeri eylemlerde ise insanlar ters kelepçe takılarak, dövülerek, saçları çekilerek gözaltına alındı.

Öyle ki, gözaltına alınırken bebeğini düşüren de oldu, kalçası kırılan da… Ancak bu olaylarda değil emniyet müdürü, kanuna aykırı şekilde hareket eden kolluk kuvvetleri bile bir yaptırımla karşılaşmadı.

"Toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların..."

Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin, hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır.”

Cinmen: Yönetmeliğin 7. maddesine aykırı

bianet’e konuşan avukat Ergin Cinmen, gözaltına alınan kişiye hangi koşullarda kişiye kelepçe takılacağının “Yakalama, Gözaltına Alma, İfade Alma Yönetmeliği”nin 7. maddesinde yazılı olduğunu belirtiyor:

“Yakalanan veya tutuklanarak bir yerden diğer bir yere nakledilen kişilere kaçacaklarına ya da kendisi veya başkalarının hayat ve beden bütünlükleri bakımından tehlike arz ettiğine ilişkin belirtilerin varlığı halinde kelepçe takılabilir."

Dolayısıyla Manisa’da gözaltına alınan kişilere kelepçe takılmasının yönetmeliğin 7. Maddesine aykırı olduğunu ifade eden Cinmen, gözaltı aşamasında kişilerin darp edilmesinin ise bütünüyle kanunlara aykırı olduğunun altını çiziyor.

Fotoğraflarla gözaltı örnekleri 

Geçtiğimiz son birkaç yılda polislerin gözaltı işlemi yaparken uyguladıkları şiddeti fotoğraflarla derledik:

bianet muhabiri Beyza Kural, 6 Kasım 2015'te Beyazıt'ta YÖK protestosunu haberleştirirken, basın kartını göstermesine rağmen "Hiçbir şey eskisi gibi değil artık. Size öğreteceğiz" diyen polisler tarafından gözaltına alınmak istendi. Kural'a plastik kelepçe takıldı.

6 Kasım 2015 günü Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi Merkezi Yemekhane önünde bir araya gelen yaklaşık 30 kişilik öğrenci grubu, YÖK'ün kuruluş yıldönümünü dolayısıyla protesto yürüyüşü yapmak istedi. Polisin şiddetli tepkisi fotoğraflara yansıdı.

Suruç’ta 33 kişinin öldürüldüğü bombalı saldırı sonrası 24 Temmuz 2015'te İstanbul Kadıköy’de düzenlenmek istenen yürüyüşe saldıran polis, insanları ters kelepçeleyerek yere yatırmıştı.

28 Temmuz 2015’te gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için İzmir Valiliği önüne giden üç kişi darp edilerek gözaltına alındı.

3 Nisan 2015'te İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde gözaltına alınan arkadaşlarını bekleyen 29 kişi bu şekilde gözaltına alındı. 

Gülsuyu’nda öldürülen Hasan Ferit Gedik davasının 25 Mayıs 2015’te düzenlenen duruşması sırasında eylem yapan 31 kişi gözaltına alındı.

IŞİD'in Kobane'ye düzenlediği saldırıları 13 Ekim 2014'te Beyazıt'ta protesto etmek isteyen 23 kişi bu şekilde gözaltına alındı.

2 Haziran 2013'te İzmir'de düzenlenen Gezi direnişi eylemleri sırasında polis genç kadının saçını çekti, copla darp etti.

Hopa'da Metin Lokumcu'nun öldürülmesini protesto amaçlı 31 Mayıs 2011'de Ankara'da düzenlenen eylemde Halkevleri üyesi Dilşat Aktaş'ın polis saldırısı sonucu kalçası kırılmıştı.

4 Aralık 2010’da dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’de rektörlerle buluşmasını protesto eylemi sırasında polis “Vurmayın, hamileyim” diyen kadını dövdü. Hamile kadın bebeğini düşürdü ama mahkeme polis şiddeti ile düşük arasında "illiyet bağı kurulması tıbben mümkün görülmediği" gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Tarih 25 Aralık 2014. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi'nde Roboski Katliamı'nı anmak isteyen öğrencilere polisin müdahalesi aşırıya kaçtı. (Ekin Karaca - Bianet)

Ekin Karaca

2004'te Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden, 2008'de Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar yüksek lisans programından mezun oldu. 2006-2007'de Nokta dergisinde, 2008-2011'de Aktüel dergisinde muhabirlik yaptı. 2011'den beri bianet'te çalışıyor.

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 3211

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saclardan-surukleyenlere-ne-oldu

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

13 Kasım 2015 Cuma 15:01
toki-konutlari-icin-kura-cekilecek-

TOKİ konutları için kura çekilecek

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:09
buyuksehirde-gundem-meyve

Büyükşehirde gündem meyve!

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:04
hayvan-haklarinda-sinifta-kaldik

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:52
adanada-raki-kampanyasi

Adana'da rakı kampanyası

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:44

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA