20 Ekim 2017 Cuma

Ankara Katliamı Malatya’da anıldı

ankara-katliami-malatyada-anildi

Ankara’da 10 Ekim’de yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, katliamın birinci ayında Malatya’da anıldı.
11 Kasım 2015 Çarşamba 15:55

Anma etkinliği, Eğitim Sen Malatya İl binası önünden Merkez PTT önüne kadar devam eden yürüyüşle başladı. Yürüyüşte sık sık, “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek”, “Barış şehitleri ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza” şeklinde sloganlar atılırken, PTT önüne gelindiğinde Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden 12 Malatyalının isimleri tek tek okundu. Katliamda hayatını kaybeden 102 kişi için bir dakikalık oturma eylemi de gerçekleştirilirken, daha sonra Tarım-Orkam Sen İl Temsilcisi ve KESK Dönem Sözcüsü Ali Rıza Deprem, bir açıklama yaptı.

Ankara Katliamının faillerinin Türkiye’de barış sesinin daha gür çıkmasından korkanlar olduğunu belirten Deprem, gerçekler açığa çıkarılıp katiller hesap verinceye kadar bu davanın peşini bırakmayacaklarını kaydederek, şunları söyledi:


“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamı üzerinden tam bir ay geçti. Bu bir ay da bizim için ‘en uzun ay’ olarak tarihteki yerini aldı. Her saniyesini, her dakikasını, her gününü yasımızla, isyanımızla, öfkemizle ve yaşamını yitiren yoldaşlarımızı anarak geçirdik. Yoldaşlarımızın miraslarına, emek, demokrasi ve barış mücadelelerine layık olmak için birbirimize sarıldık. Dayanışma bir nebze olsun acılarımızı hafifletti, kararlılığımızı biledi, geleceğe dair umudumuzu büyüttü.


Ülkemizdeki savaş iklimini ve ortamını dağıtmak, kendi var oluş ortamımızı korumak, emeğin haklarıyla barış ve demokrasi arasındaki dolaysız irtibatı kurmak istedik. Çatışmalardan en çok etkilenen, bedel ödeyenler olarak iktidarın ve Cumhurbaşkanının gerilimi artırıcı, kutuplaşmayı derinleştirici ve çatışmaları yaygınlaştıran politikalarına karşı halklarımızın ve emekçilerin özlemi ve talebi olan barış sesini yükseltmek, beyaz güvercinlerimizi ve balonlarımızı gökyüzüne uçurmak istedik."

Deprem, “Her kim, hangi güç odakları beslenmek istiyorsa, 10 Ekim 2015 Cumartesi günü, saat 10.04’te barış irademize bomba koyanlar onlardır. Saldırıda 100’ü aşkın arkadaşımızı, kardeşimizi, canımızı, dostumuzu, sevdiklerimizi yitirdik. Son olarak saldırıda yaralanan ve Edirne’de kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Tüm Bel Sen Şube Başkanı Esfet Duran arkadaşımızı da maalesef kaybettik. 400’ün üzerinde arkadaşımız hastanelerde tedavi gördü, ağır yaralı arkadaşlarımız tedavi görmeye devam ediyor. Terör saldırısında yaralanan ve bütün tedavileri yasal olarak devlet tarafından karşılanması gereken bu arkadaşlarımızdan halen tetkik tedavi ücretleri isteniyor. İlgili makamlara yazdığımız uyarı yazıları görmezden geliniyor; telefonlarımız açılmıyor. Başbakan’a çağrıda bulunuyoruz. Bu ayıbı derhal düzeltin. Koruyamadıklarınızı daha fazla mağdur etmeyin” ifadelerini kullandı.

“AKP, ORTADOĞU’DAKİ SORUNLARI DERİNLEŞTİRDİ”


Deprem, şöyle konuştu: “AKP iktidarı izlediği ırkçı/ayrımcı/tekçi/mezhepçi bir siyaset ekseniyle başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’da da sorunların derinleşmesine, halklar arasında çatışmalı ortamların sürekli kendisini üretmesine neden olmuştur. IŞİD, El Nusra, El Kaide, Şam Cephesi ve daha birçok çeteci, paramiliter güçlere direk/dolaylı destek ve yardım nedeniyle ülkeler kan gölüne çevrildi. Bizlerin ve diğer tüm muhalif kesimlerin bu politikaların eninde sonunda ülkemize yansıyacağı ve AKP hükümetinin çeteci güçlerle girdiği kirli, grift ilişkilerin suç olduğu yönündeki uyarılarımız ciddiye alınmadığı gibi adım adım AKP ve yandaş medya eliyle çeteci güçlerin hedefi haline getirildik. Dolaysıyla 10 Ekim bu politikalardan ve sivil darbe ortamından ayrı ele alınamaz, değerlendirilemez. 

Bizler, savaşın tam ortasında emek, barış, demokrasi dediğimiz için bize bir bedel ödetildi. Fail mi arıyoruz? Fail bellidir. Bu ülkede barış sesinin daha gür, daha yankılanan bir biçimde çıkmasından kim/kimler rahatsız oluyorsa failler onlardır. Kimler hak arama mücadelesinden korkuyorsa, kimler sokakları emekçilere kapatmak istiyorsa failler onlardır. Açıkça ifade ediyoruz, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç saldırılarının aydınlatılmaması, dosyalara gizlilik kararı koyarak karartılması 10 Ekim katliamına davetiye çıkartmıştır. Dolayısıyla bir taraftan 10 Ekim katliamına ilişkin tarihi nitelikte bir hukuki ve siyasi mücadele yürütecek bir yandan da diğer saldırılara ilişkin davaların takipçisi olacağız. Yaşamını yitiren ve yaralanan arkadaşlarımız adına ve kurumsal olarak suç duyurularında bulunduk. Gerçekler açığa çıkarılıp katiller hesap verinceye kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Yüzün üzerinde yoldaşımızı yitirdiğimiz bu davanın yüzyılın davası olması için ne gerekiyorsa, nasıl bir mücadele yürütmek gerekiyorsa bundan kaçınmayacağımızın da bilinmesini isteriz.”

Deprem, bundan sonra her ayın 10’unda Ankara Katliamı’nı Malatya’da da anacaklarını sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 2219

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saclardan-surukleyenlere-ne-oldu

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

13 Kasım 2015 Cuma 15:01
toki-konutlari-icin-kura-cekilecek-

TOKİ konutları için kura çekilecek

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:09
buyuksehirde-gundem-meyve

Büyükşehirde gündem meyve!

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:04
hayvan-haklarinda-sinifta-kaldik

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:52
adanada-raki-kampanyasi

Adana'da rakı kampanyası

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:44

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA