20 Ekim 2017 Cuma

Adana'da rakı kampanyası

adanada-raki-kampanyasi

Adana Valisi 12-13 Aralık’ta düzenlenmesi planlanan, geçtiğimiz yıl 20 bini aşkın kişinin katıldığı Dünya Rakı Günü Festivali’ne izin vermeyeceklerini açıklarken, yasağa karşı imza kampanyası başlatıldı.
11 Kasım 2015 Çarşamba 16:44

Adana Valisi Mustafa Büyük’ün 12-13 Aralık’ta düzenlenmesi planlanan Dünya Rakı Günü Festivali’ne izin vermeyeceğini açıklamasının ardından change.org üzerinden “Dünya Rakı Günü Durdurulamaz” başlıklı imza kampanyası düzenlendi.

Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e hitaben kaleme alınan kampanya metninde Dünya Rakı Günü etkinliklerinde geçtiğimiz yıllarda hiçbir olumsuzluk yaşanmadığına dikkat çekildi.

Dünya Rakı Günü Durdurulamaz

Ülkemizde satışı yasak olmayan, devletin tekeli ile üretilip satılan ve vergisini tıkır tıkır ödeyerek aldığımız rakı... Sabahları işe giderken kahvaltı niyetine yüzyıllardır Çukurovalının midesine indirdiği ciğer... Bir araya gelinse de gelinmese de, yöre insanın hemen hemen her haftasonu gerçekleştirdiği bu aktiviteler yılda bir defa bütün bir vücut olarak, harmoni ile hiçbir kavga, gürültü olmadan, Türkiye'nin her köşesinden katılımlarla Dünya Rakı Festivali başlığı altında gerçekleşmektedir.

İster Rakı Festivali deyin ister Dünya Çukurovalılar Günü deyin, fark etmez. Biz kültürümüzü ismine kafayı çok da takmadan devam ettireceğiz. Sanayisini bitirdikleri, tarımına sekte vurdukları bu topraklarda yaşayan insanlara bir sekte de Dünya Rakı Günü’nü yasaklayarak vurmak niyetindeler.

Türkiye'nin hatta dünyanın birçok yerinden turistlerin katılımı ile gerçekleşen Dünya Rakı Festivali sadece eğlence ve kültürel olarak değil aynı zamanda ekonomik olarak da engellenemez. Hepimiz ordaydık, ne çevremize ne birbirimize zarar verdik. Bizler içmesini bildiği kadar medeniyeti de bilen insanlarız. İçene değil içmeyene bakın. Ayran da bizim şalgam da, rakı da bizim, kebap da.

Adanamıza ait bu festivalin durdurulmasını istemiyoruz.

Vali: İçkiyi yasaklamayız ama... 

Geçtiğimiz yıl 20 bini aşkın kişinin katıldığı festivalin bu yıl da 12 Aralık Cumartesi akşamından 13 Aralık Pazar sabahına kadar Kazancılar Çarşısı bölgesinde yapılması planlanıyordu.

Ancak geçtiğimiz gün Kanal A’da canlı yayına katılan Vali Büyük, festivale izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Böyle bir şeye izin vermemiz mümkün değil. Biz insanların içki içmesini yasaklayacak değiliz ama içmesini de arzu etmeyiz. Bunun reklamının yapılmasını istemeyiz. Buna da engel oluruz.

“Toplumun kötü alışkanlıklardan alkol bağımlılığından ve buna dayalı kötü gidişattan kurtulması için çaba sarf ederken, sanki normal bir faaliyetmiş, festivalmiş gibi yapma teşebbüsünü çok olumsuz görüyoruz.

“Kesinlikle böyle bir şeye izin vermeyeceğimizi ve yapılamayacağını belirttik. Bunların sokakların kapatılarak umumi hale getirilmesi de buna izin verilmesi de mümkün değil."

“Bizim bu alışkanlıklardan toplumumuzu uzaklaştırma görevimiz var. Biz bunun için gayret gösteririz. Olmaz böyle şeyler."

Belediye Başkanı: Yasaklama söz konusu olamaz

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Dünya Rakı Günü”nün Adana'da geleneksel hale geldiğini, kısıtlama veya yasaklamanın söz konusu olamayacağını söyledi.
Hürriyet’in haberine göre, Sözlü şöyle konuştu:

"Vali adına konuşacak değilim. Ancak etkinlik sivil bir inisiyatif. Aslında öyle bir festival yok. Onlar kendi aralarında bir araya geliyorlar. Ne belediyelerle ne de kamuyla ilgisi bulunmuyor.

“Adana'da herkes kendi başına rakı içiyor. İnsanların kendi kişisel hürriyetleri var. Önlerine engel konulamaz. Gelenlere biz de uğrayıp 'Hoş geldiniz' demiştik. Ama bizim izin vermemiz, vermememiz gibi bir konu yok. Müdahil olmaya da niyetim yok.” (Bianet) 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 2921

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saclardan-surukleyenlere-ne-oldu

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

13 Kasım 2015 Cuma 15:01
toki-konutlari-icin-kura-cekilecek-

TOKİ konutları için kura çekilecek

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:09
buyuksehirde-gundem-meyve

Büyükşehirde gündem meyve!

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:04
hayvan-haklarinda-sinifta-kaldik

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:52
adanada-raki-kampanyasi

Adana'da rakı kampanyası

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:44

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA