20 Ekim 2017 Cuma

“Çocuklar özgür olunca bayram olur”

-cocuklar-ozgur-olunca-bayram-olur

Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında yaptığı açıklamada çocukların özgürlüğüne dikkat çekerek, “Bu gün kapsamında her yerde resmi kutlamalar yapılırken bizler; çocukların özgür olmadığı bir ülkede sembolik bayram kutlamaları istemiyoruz” dedi.
23 Nisan 2015 Perşembe 09:56

Çocukların siyasi hesaplara kurban gidildiğini kaydeden Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Kaya, çocukların yaşam hakkına saygılı duyulması gerektiğinin altını çizdi. Kaya açıklamasının devamında, “Çocuk haklarına saygı duyulduğu, uluslararası sözleşmelerin çekincesiz yerine getirildiği ve hiçbir çocuğun yaşam hakkı başta olmak üzere temel haklarının ihlal edilmediği bir ülkede gerçek bayramların kutlanması için mücadele ediyoruz. Eğitim Sen olarak çocuklarımızın hiçbir siyasi hesaba kurban edilmemesi gereken temel haklarının vazgeçilemez olduğunun farkındayız. Her gün çocuklarla birlikte olan biz eğitim ve bilim emekçileri; ‘özgürlük, demokrasi, adalet ve barış yoksa bayram da yok’ diyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SON 12 YILDA DEVLET 241 ÇOCUK ÖLDÜRDÜ”

‘Çocukların yaşam hakkına bile saygı duyulmuyor’ diyerek sözlerine devam eden Kaya son 12 yılda hayatını kaybeden çocukların sayılılarını vererek, durumun ciddiyetini ortaya koydu.

Kaya şu açıklamalarda bulundu:

Siyasi hesaplar, yoksulluk, ayrımcılık ve daha birçok neden çocukların ölümüne neden oluyor. Çocukların mezara gönderildiği bir ortamda; 23 Nisan’da Çocuk Bayramı kutlamalarının yapılması ikiyüzlülüktür. Sizlerle birkaç istatistik paylaşmak istiyoruz. Ancak burada sayılan her bir çocuğun basit bir rakamdan öte geçmişi ve geleceğiyle birer birey olduğunu unutmamalıyız. Burada okunanlar sadece tablonun korkunçluğunu göstermek için verilen örneklerdir. 

Geçen yıl şiddet, taciz ve tecavüz sonucunda öldürülen ve intihar eden çocuk sayısı 68’dir. Kadınları erkeklerle eşit görmeyen zihniyetin körüklediği şiddet cenderesi bir yılda 68 çocuğun hayatını elinden almıştır. 

Son 12 yılda devletin güvenlik görevlileri tarafından öldürülen çocuk sayısı 241’dir. Hepimizin belleğinde Berkin’in, Uğur’un, Ceylan’ın ve Nihat’ın sıcacık gülüşleri tazeliğini korurken; 23 Nisan’lar ancak çocuklar öldürülmezse bayram olarak kutlanacaktır.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre son 13 yılda iş cinayetlerinde ölen çocuk sayısı 127’dir. Ancak açıklanan verilerin gerçeğin çok altında olduğu tahmin edilmektedir. Bakanlık geçen sene 16 çocuğun iş cinayetlerinde öldüğünü iddia etse bile İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 64 çocuk hayatını kaybetmiştir. 

Çocukların sadece yaşam haklarına saygı duyulması meselenin bir boyutudur. Onurlu ve güvenli şekilde yaşam bütün çocukların vazgeçilmezidir. Bu yüzden çocuklara hiçbir şekilde uygun olmayan gözaltı ve tutuklama pratiklerine bir an önce son verilmelidir. 

Pozantı, Sincan, Şakran ve Bakırköy Çocuk Cezaevleri’nde çocuklar tacizden şiddete kadar onlarca hak ihlaline maruz kalmaktadır. Bu durum Kobane gibi toplumsal duyarlılığın arttığı durumlarda sistemli şekilde artmaktadır.  Sendikamızın da üyesi olduğu ‘Çocuk Cezaevleri Kapatılsın’ girişimi son iki yıldır ülkenin içinde bulunduğu utanç tablosunu gözler önüne seren çalışmalar yapmıştır. Bizler hiçbir şarta bağlanmadan çocuk cezaevlerinin kapatılmasını talep ediyoruz. 

Bu sorunların çözümü için çocuk haklarını temel alan bir yaklaşım gereklidir. Mevcut yapıların ayrımcılık, şiddet ve kötü muameleden arındırılması elzemdir. Başta eğitim sistemi olmak üzere tüm kamusal hizmetler çocukların yüksek yararı gözetilerek yenilenmelidir. 

Bir parçası olduğumuz eğitim sisteminin cinsiyetçi, ırkçı, anti-demokratik ve piyasacı yapısı geri dönülemez sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 4+4+4 eğitim modeli ile kız çocukları erken evliliğe teşvik edilmektedir. Anadilinde ve laik eğitimin olmaması başta Kürt ve Alevi çocuklar olmak üzere ayrımcılığa uğrayan kesimlerin dışlanmasına neden olmaktadır.

23 Nisan kutlamalarının şekilsel olmaması ve gerçekten bayram olabilmesi için başta da söylediğimiz gibi ‘Adalet, özgürlük, barış ve eşitliğin’ gerekleri yerine getirilmelidir. Yetişkinlerin görevi çocukların yüksek yararını gözeterek; onların onurlu şekilde yaşadıkları, kendilerini ifade edebildiği ve demokratik süreçlere katılabildikleri bir dünya için mücadele etmektir. Biz eğitim ve bilim emekçileri olarak her gün bu mücadeleye katılmanın verdiği onuru yaşamaktayız. Herkesi çocukların özgür olacağı bir dünya yaratmak için bu temelde mücadele etmeye çağırıyoruz.

 


 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1927

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saclardan-surukleyenlere-ne-oldu

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

13 Kasım 2015 Cuma 15:01
toki-konutlari-icin-kura-cekilecek-

TOKİ konutları için kura çekilecek

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:09
buyuksehirde-gundem-meyve

Büyükşehirde gündem meyve!

11 Kasım 2015 Çarşamba 17:04
hayvan-haklarinda-sinifta-kaldik

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:52
adanada-raki-kampanyasi

Adana'da rakı kampanyası

11 Kasım 2015 Çarşamba 16:44

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA