20 Ekim 2017 Cuma

"Yerli uçak" Alman malı çıktı!

yerli-ucak-alman-mali-cikti

'Yerli uçak'ın modeli ve lisansı 13 yıl önce kapanan Almanya'daki Dornier'den satın alındı.Uçağın teknolojisi ABD'den gelecek, adını Türkiye verecek.
28 Mayıs 2015 Perşembe 13:28

Başbakan Davutoğlu’nun tanıtımını yaptığı ‘Yerli uçak’ Alman malı çıktı. Nasıl mı? ABD’de yaşayan Fatih ve Eren Özmen’e ait SNC şirketi, Almanya’daki Dornier uçak fabrikasını satın aldı.

13 yıldır üretim yapmayan fabrika, Amerikan teknolojisiyle geliştirilerek 32 kişilik ‘Yerli´ uçak üretecek. Böylece Türkiye, uçak üreten ülke olacak! Savunma sanayii şirketleri de destek verecek.

Davutoğlu’nun “Yüzde 100 yerli, dünyada yankı uyandıracak” diye tanıttığı ilk yerli yolcu uçağı, Almanya’nın talep yetersizliği nedeniyle 2002’de üretimden kaldırdığı Dornier markalı uçaklar çıktı. 2011 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim malzemesi olarak kullanılan ve dün Başbakan Davutoğlu'nun 7 Haziran seçimleri öncesi tanıtımını yaptığı ‘Yerli uçak’ın Alman malı olduğu ortaya çıktı. Davutoğlu'nun toplantısı öncesinde dağıtılan resmi belgelere göre Türkiye'nin ‘Yüzde 100 yerli’ ilk uçağı aslında Almanlar tarafından üretilen Dornier'ler olacak. Yerli uçak olarak tanıtılan Dornier'lerin pervaneli modeli 1991-2000, jet modeli de 1996-2002 döneminde üretilmişti. Her iki model de talep gelmediği için üretimden çekildi. Söz konusu yolcu uçaklarının bugüne kadar sadece ABD, Çin ve Danimarka kökenli tanınmamış hava yolu şirketleri tarafından kullanıldığı belirlendi.

Eski uçak modernize edilecek


Davutoğlu'nun toplantısı öncesinde Savunma Bakanlığı tarafından dağıtılan ‘Yerli uçak’ tanıtım broşürüne göre, Türkiye halen yurtdışında kullanılmakta olan bir uçağın iki modelini alıp, ABD'li bir firmanın yardımıyla modernize edecek. Daha sonra 32 kişilik uçağın jet motorlusu TRJ-328, pervaneli olanı ise T-328 adıyla Türkiye'de üretilecek. Broşüre göre üretimde Türkiye'ye ABD'li Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketi yardım edecek. Söz konusu şirketin sahibi ise ABD'de yaşayan Türk olan Fatih ve Eren Özmen çifti. Özmen'lere ait NSC firmasının, söz konusu uçağı üreten Alman havacılık şirketi 328 Support Services'i kısa süre önce satın aldığı açıklanmıştı. Özmenler böylece Türkiye'de yerli uçak adıyla üretilecek Dornier 328 modelinin imalat, tasarım, bakım ve fikri mülkiyet haklarına da sahip olmuştu.

Davutoğlu: Dünyada büyük yankı yapacak


Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün gerçekleşen tanıtım toplantısında TRJ 328 adı verilen yolcu uçağının 2019’da ilk uçuşunu gerçekleştireceğini belirtti. Davutoğlu, 32 kişilik bu uçağın dışında ayrıca 70 kişilik bir modelinin de üretileceğini kaydetti. Başbakan şunları söyledi: “Uçak tepeden tırnağa tamamen Türk mühendisliği ile üretilecek ve dünyada büyük yankı uyandıracak.”

1.5 milyar dolar harcanıyor


Fatih Özmen’e ait SNC firmasıyla yapılan sözleşmeye göre ilk etapta uçağın üretim hakları Türkiye tarafından satın alınacak. Ardından 50 uçaklık üretim için planlama yapılacak. Bütçe Savunma Sanayi Destekleme Fonu’ndan karşılanacak. Üretime TUŞAŞ da dahil olurken, projenin bütçesinin 1.5 milyar dolar olması bekleniyor.

UÇAK KANDIRMACASI


AKP'nin seçim çalışmaları için hazırlanan afişlerde "yerli yolcu uçağımızı yapıyoruz" denilmesi akıllara 2011 seçimlerini getirdi. 2011 seçimlerinde hazırlanan AKP afişlerinde "yerli uçağımız göklerde" denilmişti. Ancak Türkiye'nin şu an ürettiği bir uçak yok. Yine yerli otomobil vaatleri de afişlerdeki yerini almıştı. 2011 seçimleri öncesi "Yerli uçağımız göklerde" yazılı afişte kırmızı bir yolcu uçağı kullanılmıştı. Oysa Türkiye'nin herhangi bir yolcu uçağı, otomobili bulunmuyor. Aradan geçen 4 yılda yine aynı vaatlerin afişleri süslediği görüldü. 2011'de "göklerde" denen uçak için şimdi "yapıyoruz" ifadesi kullanıldı.(Kaynak:
 Meydan) 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1442

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

agbaba-kesinti-yapilmasin

Ağbaba: Kesinti yapılmasın!

26 Ağustos 2015 Çarşamba 13:07
hayvan-pazari-sinek-avliyor

Hayvan Pazarı sinek avlıyor!

22 Ağustos 2015 Cumartesi 22:34
merkez-turkiye-malatyaya-goz-kirpiyor

Merkez Türkiye, Malatya'ya göz kırpıyor!

30 Mayıs 2015 Cumartesi 16:34
yerli-ucak-alman-mali-cikti

"Yerli uçak" Alman malı çıktı!

28 Mayıs 2015 Perşembe 13:28
chp-yeni-projesini-acikladi-merkez-turkiye

CHP yeni projesini açıkladı: Merkez Türkiye

21 Mayıs 2015 Perşembe 11:35

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA