20 Ekim 2017 Cuma

Ağbaba: Geçici işçilik, kölelikten daha beter

agbaba-gecici-iscilik-kolelikten-daha-beter

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Devlet Demir Yolları'nda çalışan geçici işçilerin içerisinde bulundukları durumun kölelikten daha beter bir sistem olduğunu söyledi.
18 Mayıs 2015 Pazartesi 14:58

Ağbaba, Devlet Demir Yolları'nda çalışan geçici işçilerle bir araya gelerek, sorun ve isteklerini dinledi. Geçici işçiler adına konuşan Murat Korkmaz, “Devlet Demir Yolları'nda 1983'te işe girenler var. Bu işçiler, senede en fazla 5 ay 29 gün çalışıyorlar. Bunu 12 aya bölerseniz, ayda 15 gün çalıştırıyorlar. Biz, özlük haklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

Korkmaz, Ağbaba'ya kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, "Sayın Ağbaba bu konuyu birçok kez Meclis’te gündeme getirdi. Arkadaşlarımız arasında, 30 yıllık çalışma süreleri içerisinde 2 bin, 2 bin 100 ve 2 bin 200 gün ile yaşlarını doldurup, işten çıkanlar var. Bu arkadaşlarımızın emekli olma imkanları yok. Veli Ağbaba bu konuyu mecliste gündeme getirdi. Bundan sonra da kendisinin desteğini bekliyoruz" diye konuştu.

AĞBABA: “GEÇİCİ İŞÇİLER ANCAK 150 YILDA EMEKLİ OLABİLİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, milletvekili olduğu yıl Suçatı'nda demiryolu geçici işçilerini ziyaret ettiğini belirterek, geçici işçilerin sorunlarını her fırsatta gündeme getirdiğini kaydetti.

Ağbaba, geçici işlerin sorunlarını gündeme getirdiklerinde Bakanın bu sorunu çözeceğine dair söz verdiğini hatırlatarak, “Maalesef bu sorun çözülmedi. Devlet Demir Yolları'ndaki işçilerin problemini aslında çok bilen yok. Kamuoyu da çok bilmiyor. Devlet Demir Yolları'ndaki geçici işçiler, kimi zaman 5 gün, kimi zaman bir ay, kimi zamanda hiç çalışmıyorlar. Bir geçici işçi ancak 150 yıl çalışırsa emekli olabilir” diye konuştu.

AĞBABA: “DEVLET KENDİ İŞÇİSİNE BUNU NASIL YAPABİLİR?”

Devlet Demir Yolları'nda çalışan geçici işlerin sorunlarını her fırsatta dile getirdiğini, bundan sonrada getirmeye devam edeceğini kaydeden Ağbaba, "Biz taşeron sistemini eleştiriyoruz ama bu taşerondan da kötü bir sistem. Devlet, kendi işçisine, kendi yurttaşına bunu nasıl yapabilir? Anlaşılır gibi değil. Taşeron işçi olsaydınız aldığınız maaş, kaç gün çalışacağınız, nerede ve ne zaman çalışacağınız belli. Şimdi tetiktesiniz, başka işe de giremiyorsunuz. Meclis'te son yaptığım konuşmalardan biri geçici işçilerle ilgiliydi.Mecliste  “Sayın Bakan siz, 2-2,5 yıl önce Devlet Demir Yolları'nda çalışan geçici işçilere söz vermiştiniz. Bu işçileri bir türlü kadroya alacağız demiştiniz ama maalesef 3 yıl geçmesine rağmen bir ilerleme olmadı, gerileme oldu. Bu işçiler sizden müjdeli bir haber bekliyor dedim. Hala çözmediler.” şeklinde konuştu.


AĞBABA: “GEÇİCİ İŞÇİLERİN ÇEKTİĞİ ZULÜMÜ BİTİRMEMEK DEVLETİN AYIBI. BİZ BU AYIBI İKTİDARA GELDİĞİMİZ DE BİTİRECEĞİZ”


Ağbaba, geçici işçilerin sorunlarının çözümünün zor olmadığını ifade ederek, "Biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz. İktidar olursak bu işi kökten çözeriz. Çünkü bu devlete çok yük olacak bir şey değil. Toplam rakama baktığımızda Bin 200 tane Devlet Demir Yolları'nın geçici işçisi var. Bunu çözmemek devletin ayıbı. Sizler bu işte tecrübe kazanmış, bu işi bilen insanlarsınız. Bu sorunun çözülmesi için elimden geleni yapacağımı bilmenizi istiyorum. Merak etmeyin, iktidara geldiğimizde bu işi mutlaka çözeceğiz. CHP iktidarında, taşeronu bitireceğiz dedik. Zaten taşeron bitince geçici işçi sorunu da ortadan kalkacak.” dedi.


Ağbaba, “Bizim programımızdaki hedefimiz; taşeronu bitirmek, sıfırlamak. Bu köle sistemidir. Sizin ki köleden daha beter bir sistem. Bu sistemi çözeceğiz. Sizlerin haklarını, çocuklarınızın geleceğini devlet tarafından garanti altına alınması gerekiyor. Bunu çözmek için elimden gelenin fazlasını yapacağımı bilmenizi istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1166

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

agbaba-kesinti-yapilmasin

Ağbaba: Kesinti yapılmasın!

26 Ağustos 2015 Çarşamba 13:07
hayvan-pazari-sinek-avliyor

Hayvan Pazarı sinek avlıyor!

22 Ağustos 2015 Cumartesi 22:34
merkez-turkiye-malatyaya-goz-kirpiyor

Merkez Türkiye, Malatya'ya göz kırpıyor!

30 Mayıs 2015 Cumartesi 16:34
yerli-ucak-alman-mali-cikti

"Yerli uçak" Alman malı çıktı!

28 Mayıs 2015 Perşembe 13:28
chp-yeni-projesini-acikladi-merkez-turkiye

CHP yeni projesini açıkladı: Merkez Türkiye

21 Mayıs 2015 Perşembe 11:35

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA