20 Ekim 2017 Cuma

AKP, Malatya’nın tarımını daralttı

-akp-malatyanin-tarimini-daraltti

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, ‘Hükümet tarım ambarı Türkiye’yi 12 yılda kuruttu, bitirdi’ diyerek Türkiye’de tarım alanı daralan 20 ili açıkladı. Bu iller arasında yer alan Malatya’da 2002 yılında 366 bin hektar olan tarım alanı 2014 yılında 285 bin hektara düştü. Malatya’nın tarım alanı bu rakamlara göre yüzde 22 değerinde azaldı.
20 Nisan 2015 Pazartesi 12:56

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Umut Oran yazılı açıklamasında, “ Tarımda 12 yıllık ihmal ve yanlış politikalar hem üretici, hem tüketiciyi perişan etmiştir. Tarım ürünlerinde üretici ve market fiyatları arasında 5 katı aşan fiyat farkları yaşanıyor. Üretici alın terinin karşılığını alamazken, aracılar haksız ve fahiş kârlar elde edip üretici ve tüketicinin sırtından saltanat sürüyor” diyerek hükümeti eleştirdi.

İHRACAT ÜLKESİNDEN İTHALAT ÜLKESİNE…

Açıklamasına rakamlarla devam eden Oran, “ 12 yılda 11 milyon kişi artan nüfusa karşılık, tarım alanları 2.6 milyon hektar, tarım istihdamı 2 milyon kişi azalmıştır. Tarım ihracatçısı Türkiye, AKP ile tarım ithalatçısı haline gelmiştir. 2002 yılında yaklaşık 3 kilo buğdayla bir litre mazot alabilen çiftçi, artık bunun için 5 litre buğday satmak zorundadır” ifadelerini kaydetti.

“CEFAYI ÇEKEN ÇİFTÇİ, SEFAYI SÜREN ARACI”

 CHP iktidarında tarım politikalarını kökten değiştireceklerini belirten Oran,  “Tarım kesimi ekonomik ve sosyal yapıda hak ettiği konuma gelecek; çiftçinin yüzü gülecek. Çiftçimiz alın teri döktüğü, binbir güçlükle ürettiği ürünlerden karnını doyuracak geliri sağlayamazken; aracılar haksız ve fahiş kârlar elde edip; tüketicinin kesesinden, üreticinin sırtından saltanat sürmektedir. Cefayı çeken çiftçi, sefayı süren aracı, fırsatçı ve vurgunculardır. Üreticinin 2 liraya zor satabildiği patatesin fiyatı markette 5 TL’ye ulaşmıştır.

20 İLDE TARIMDA BÜYÜK ÇÖZÜLME…

“Tarım alanlarındaki daralma 20 ilde rekor boyutlara ulaşmıştır” diyen Oran’nın açıklamasının devamı şöyle:

“ 2002-2014 döneminde söz konusu alanlar Ardahan’da yüzde 55, Hakkâri’de yüzde 43,3, Kars’ta yüzde 38,4 oranında küçülmüştür. Bu dönemde Şırnak, Zonguldak, Konya, Kastamonu, Karabük, Yozgat, Bilecik, Diyarbakır, Gümüşhane illerinde tarım alanlarının yaklaşık dörtte biri; Malatya, Erzurum, Erzincan, Osmaniye, Kahramanmaraş, Afyon, Adıyaman ve Kırşehir’de de yaklaşık beşte biri kaybedilmiştir. 2002 yılında ülkedeki alanların üçte birine sahip bu 20 ilde, son 12 yılda tarım alanlarında yaşanan küçülme 2 milyon hektarı geçmiştir.

ÜRETİMDE KAN KAYBI…

Türkiye nüfusuna 11 milyonla yaklaşık bir Belçika nüfusunun eklendiği son 12 yılda ekilen alanlardaki azalmaya bağlı olarak tarım ürünlerinde ciddi üretim düşüşleri yaşanmıştır. 2002’de 19.5 milyon ton olan buğday üretimi 2014’te 19 milyon tona, arpa üretimi 8.3 milyon tondan 6.3 milyon tona gerilemiştir. Bu dönemde kütlü ve lifli pamukta toplam yıllık üretim 3.5 milyon tondan 3.2 milyon tona; tütünde 153 bin tondan 70 bin tona; fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerde 1.5 milyon tondan 1 milyon ton civarına, patateste 5.2 milyon tondan 4.1 milyon tona düşmüş, şeker pancarı üretimi 16.5 milyon tonla yerinde saymıştır. Birçok meyve, sebze ve diğer bitkisel ürünlerde de durum benzerdir.”

 

 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1542

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

agbaba-kesinti-yapilmasin

Ağbaba: Kesinti yapılmasın!

26 Ağustos 2015 Çarşamba 13:07
hayvan-pazari-sinek-avliyor

Hayvan Pazarı sinek avlıyor!

22 Ağustos 2015 Cumartesi 22:34
merkez-turkiye-malatyaya-goz-kirpiyor

Merkez Türkiye, Malatya'ya göz kırpıyor!

30 Mayıs 2015 Cumartesi 16:34
yerli-ucak-alman-mali-cikti

"Yerli uçak" Alman malı çıktı!

28 Mayıs 2015 Perşembe 13:28
chp-yeni-projesini-acikladi-merkez-turkiye

CHP yeni projesini açıkladı: Merkez Türkiye

21 Mayıs 2015 Perşembe 11:35

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA