20 Ekim 2017 Cuma

Kaya: Öğretmenlere eziyet ediliyor

-kaya-ogretmenlere-eziyet-ediliyor

MEB’in yeni öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini eleştiren Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, bu yönetmelikle öğretmenlere eziyet edildiğini söyledi.
22 Nisan 2015 Çarşamba 17:11

Bugün sendika binasında basın açıklaması yapan Tarık Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın(MEB), sendikaların fikrini almasına rağmen bunu faaliyete geçirmemesini eleştirerek, “ Yüz binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren ‘Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ ile ilgili sendikalardan görüş ve öneriler istemiş, fakat bugüne kadar yaptığı gibi tamamen keyfi ve siyasi amaçlarla yapılan düzenlemeler ile öğretmenlere eziyet etmeyi sürdürmüştür” dedi.

UYGULAMA SÜRGÜN HAYATINI GETİRİYOR

Uzun süredir tartışılan öğretmenlere zorunlu rotasyon, aday öğretmenlere performans ve sözlü sınav ve özür grubu tayinleri gibi konularla sürekli gündeme gelen MEB, bu seferde öğretmenler için çıkardığı yeni yönetmelikle Eğitim Sen’in tepkisi çekti. Söz konusu yönetmelik hakkında Kaya, “Öncelikle belirtmek gerekir ki, resmi gazetede yayınlanan “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” sorun çözmekten çok, yeni sorunlar üreten ve geniş bir kesimde mağduriyet yaratan düzenlemelerle büyük tepki çekmiştir.  Öğretmenleri istekleri dışında yer değiştirmeye zorlamak, onları sürgün etmek demektir” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRETMENLERE ROTASYON, TASFİYEDİR”

Öğretmenlere rotasyon uygulamasının tasfiye mantığı taşıdığını kaydeden Kaya, “Milli Eğitim Bakanlığı, on binlerce öğretmen açısından yeni bir dayatma anlamına gelen,  ekonomik ve sosyal olarak ciddi sorunlara yol açacak ve pek çok yönden yeni mağduriyetler yaratması kaçınılmaz olan “öğretmenlere rotasyon” uygulamasının yeni bir tasfiye mantığı ile ele almaktadır. Zorunlu rotasyon dayatmasına karşı hukuksal ve örgütsel açıdan mücadele edeceğimiz bilinmelidir” şeklinde konuştu.

“…AKSİ DURUMDA MEMURİYETLE İLİŞKİSİ KESİLECEK”

Yeni yönetmelik hakkında bilgi veren Kaya, “Bu yönetmeliğe göre aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, Bakanlıkça yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanacak.  Yazılı veya hem yazılı hem de sözlü sınavda başarılı bulunursa öğretmenliğe atanabilecek, aksi durumda memuriyetle ilişkisi kesilecek” ifadelerini kaydetti.

Yönetmelikte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Kaya, sözlerini şöyle devam ettirdi:

Yazılı veya yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan aday öğretmenlerin yıllardır iktidarın il başkanları gibi görev yapan valilerce öğretmen olarak atanacak olması dikkat çekicidir. Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler, il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilerek yeniden performans ve değerlendirmesi ve sınava tabi tutulacaktır. Aday öğretmenler performans değerlendirmesinde veya sınavda başarısız olursa öğretmenlik unvanını kaybedecek ve memuriyetle ilişkisi kesilecektir. 

MEB’İN GÖREVİ ÖĞRETMENLERE EZİYET ETMEK DEĞİLDİR!

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yapılan ve şimdiden büyük tepki çeken düzenlemelere ne öğretmenlerin ne de sendikamızın onay vermesi mümkün değildir. Zorunlu rotasyon dayatmasında ısrar, aday öğretmenlere yönelik performans, yazılı ve sözlü sınav uygulaması, özür grubu tayinlerinin zorlaştırılması, yüz binlerce işsiz öğretmen atama beklerken, sınavsız öğretmen alımı, Fen ve sosyal bilimler liselerine sınavsız geçiş, zorunlu hizmet affının olmaması gibi çok sayıda düzenleme karşısında, Eğitim Sen olarak hukuksal girişimlerimizi başlatmış bulunuyoruz.   MEB’in görevi, attığı her adımda, eğitim emekçilerini mağdur etmek değil, onların yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmek, eğitim emekçilerinin ve sendikaların öneri ve taleplerini dikkate almaktır.  MEB, öğretmenleri kendi istekleri dışında zorunlu rotasyona tabi tutmak yerine, gönüllülük ve teşvik esasına dayalı çözümler üretmeye çalışmalı, attığı her adımda bizlere eziyet etmekten vazgeçmelidir. 

 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 2237

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

okullar-28-eylulde-acilacak

Okullar 28 Eylül’de açılacak

20 Ağustos 2015 Perşembe 20:41
okullar-gec-mi-acilacak

Okullar geç mi açılacak?

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:44
-kaya-ogretmenlere-eziyet-ediliyor

Kaya: Öğretmenlere eziyet ediliyor

22 Nisan 2015 Çarşamba 17:11
-devlette-rusvet-tarifesi

Devlette rüşvet tarifesi!

22 Nisan 2015 Çarşamba 10:30

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA