20 Ekim 2017 Cuma

Devlette rüşvet tarifesi!

-devlette-rusvet-tarifesi

Milyonlarca gencin umudu olan KPSS'de rüşvet dönemi patlak vermeye başlıyor. KPSS’siz olarak kamu kurumlarına alınmasını öngören “VİP Torpil” skandalı büyüyor. AKP yöneticilerinin yakınları KPSS aranmadan kamuya alınırken, torpili olmayan sade vatandaşlardan 20 bin ile 90 bin lira arasında rüşvet istendiği öne sürüldü.
22 Nisan 2015 Çarşamba 10:30

CHP tarafından gündeme getirilen ve AKP yöneticilerinin yakınlarının KPSS’siz olarak kamu kurumlarına alınmasını öngören “VİP Torpil” skandalı büyüyor. Skandalın ikinci perdesinde, AKP’li olmayan vatandaşların KPSS’siz ama rüşvet karşılığında işe alındığı öne sürüldü. Bu kapsamda yapılan torpillerin tarifeye bağlanmış, farklı işlere farklı fiyat tarifesi uygulandığı belirtildi. Örneğin, Türk Hava Yolları, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda KPSS’siz işe alımlar 40 bin lira karşılığında gerçekleştiriliyor. Maaşların yüksek olduğu bakanlıklarda ise işe girmenin tarfesinin 60 bin lira olarak belirlendiği iddia edildi.

BELGE YAĞIYOR

7 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala Başkent’te adeta “dosya meydan savaşları” başladı. AKP’nin oyların düştüğünü gören bir çok AKP’li bürokrat, muhalefet partilerine gizliden dosya getirmeye başladı. Söz konusu bürokratların bir kısmı dürüst ve yolsuzlukları karışmamış kişilerden oluşurken bazılarının da olası bir iktidar değişikliğinde kendilerini garantiye almak isteyen kamu görevlilerinden oluştuğu öğrenildi. Söz konusu bürokratların getirdiği ilginç dosyaların birisini ise, KPSS’siz işe alım tarifesi oluşturuyor. Dosyada yer alan bilgilere göre, KPSS’siz işe alımlar iki şekilde gerçekleşiyor. Bunlardan ilkini AKP’li yakınların istisna kadroları olarak nitelendirilen basın müşavirliği, özel kalem müdürlüğü ve müşavirlik kadroların üzerinden ücretsiz olarak memur olmalarını içeriyor.

RAYİÇ 20 BİN LİRA

İkinci yöntem ise, sıradan vatadaşlara uygulanıyor. Ve bunun için KPSS’siz işe alınan vatandaşlardan yüksek tutarda ücretler tahsil ediliyor. Dosyada yer alan bilgilere göre, en düşük işe alım bedeli 20 bin liradan başlıyor. Kamu kurumlarının verdiği maaşlara göre de bu bedel yükseliyor. Örneğin, THY, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda KPSS’siz işe alımlar için 40 bin lira istenirken, ücretlerin kısmen yüksek olduğu bakanlıklarda ise 60 bin liraya kadar ücret talebinde bulunduğu öne sürülüyor. İdari yargıya girebilmek için 90 bin lira talep edilirken, enerji KİT’lerinde ise bu rakam 20 bin liraya kadar geriliyor.

ÖDEMELER TAKSİTLE YAPILIYOR

Dosyada ödemelerin nasıl ve kimlere yapıldığına yönelik iddialar da yer aldı. Buna göre, ödemeler taksitler halinde gerçekleştiriliyor. Örneğin sözleşmeli olarak KPSS’siz işe alınan bir uzmandan, 60 bin lira talep ediliyor. Bedelin 30 bini peşin alınıyor. Geri kalan meblağ ise taksitler halinde tahsil ediliyor. Taksitler de maaşın bağlanması ile birlikte ödenmeye başlanıyor. Bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin ve bürokratların da isimleri dosyalarda yer alıyor. CHP ve MHP yöneticileri ise dosyadaki iddiaları mercek altına aldı. İsimlerin teyit edilmesi ile birlikte, dosyanın “VİP Torpil Listesi” gibi kamuoyuna açıklanması planlanıyor. (HÜSEYİN ÖZAY / TARAF )

 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1450

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

okullar-28-eylulde-acilacak

Okullar 28 Eylül’de açılacak

20 Ağustos 2015 Perşembe 20:41
okullar-gec-mi-acilacak

Okullar geç mi açılacak?

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:44
-kaya-ogretmenlere-eziyet-ediliyor

Kaya: Öğretmenlere eziyet ediliyor

22 Nisan 2015 Çarşamba 17:11
-devlette-rusvet-tarifesi

Devlette rüşvet tarifesi!

22 Nisan 2015 Çarşamba 10:30

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA