20 Ekim 2017 Cuma

Avukatı valiliği yalanladı

avukati-valiligi-yalanladi

İstanbul Valiliği'nin "Ahmet Hakan'a 'çağrı üzerine koruma' tahsis edildiği ve olay günü koruma çağrısında bulunulmadığı" şeklindeki açıklamasının ardından avukatından yeni açıklama geldi: "Çağrılı koruma şubat ayında tahsis edilmişti, bizim başvurumuz eylül ayında.
01 Ekim 2015 Perşembe 18:20

CNN Türk’te dün akşam yayınlanan programının ardından gece evinin önünde saldırıya uğrayan gazeteci Ahmet Hakan’ın avukatı Aslı Kazan, bir gazetede çıkan tehdit içerikli yazıların ardından 13 ve 14 Eylül tarihlerinde İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne koruma başvurusu yaptıklarını ancak yanıt alamadıklarını açıklamıştı. Bu bilginin basında yer almasının ardından İstanbul Valiliği de bir açıklama yaparak, “Ahmet Hakan’a ‘çağrı üzerine koruma’ tahsis edildiğini ve olay günü koruma çağrısında bulunulmadığını” söyleyerek haberleri yalanlamıştı. Ancak Ahmet Hakan’ın avukatı Aslı Kazan, Valiliğin bu açıklamasından sonra yeni bir açıklama yaparak, sözü edilen ‘çağrılı koruma’ kararının şubat ayına ait olduğunu, kendilerinin koruma başvurusunun ise bundan 7 ay sonra eylül ayında yapıldığını belirterek, bu talebin yanıtsız kaldığını yineledi.

VALİLİK 'ÇAĞRILI KORUMA' AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Sayın Ahmet Hakan Coşkun’un koruma talebinde bulunmasına rağmen ilgili merciler tarafından koruma tahsisi işleminin yapılmadığını belirten değişik basın ve yayın organları ile sosyal medya mecralarında yer alan haberler ve bilgiler ise gerçeği yansıtmamaktadır. Sayın Coşkun’a, talebi üzerine ‘çağrı üzerine koruma’ tahsisi yapılmış olup müessif olayın meydana geldiği gün Sayın Coşkun’un koruma çağrısında bulunmadığı anlaşılmıştır” denilmişti.


'ÇAĞRILI KORUMA' ŞUBAT AYINA AİT

Hakan’ın avukatı Aslı Kazan ise Valiliğin açıklamasında bahsedilen ‘çağrılı koruma’nın şubat ayında tahsis edildiğini, oysa kendilerinin Cem Küçük’ün tehdit içerikli yazısının Star gazetesinde yayınlanmasının ardından, yani 13 Eylül’de ‘can güvenliği gerekçesiyle’ koruma talebinde bulunduklarını söyledi.


'YAKIN KORUMA' TALEP ETMİŞ

Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de konuyla ilgili olarak, “Bizdeki bilgilerle valinin yaptığı açıklama birbirini tutmuyor” dedi. CNN Türk’te katıldığı programda Hakan’ın avukatı Turgut Kazan’dan aldığı bilgileri aktaran Sedat Ergin şunları söyledi:

“İki tür koruma var. Bir çağrılı koruma; siz Emniyet’i arıyorsunuz, ‘Bugün koruma istiyorum’ diyorsunuz. Bu tercihli bir sistem…

İkincisi yakın koruma sistemi. Turgut Kazan'dan aldığım bilgi Ahmet Hakan'ın zaten geçen şubattan bu yana çağrılı sistemi var. Fakat eylül ayında, özellikle iktidar yanlısı bazı gazetelerde kendisiyle ilgili çıkan tehdit yolu yazılar, 'seni sinek gibi ezeriz' gibi yazıların artması üzerine avukatı 14 Eylül tarihinde valiliğe başvuruda bulunuyor.


Bugün konuştum Turgut Bey'le, bizzat İçişleri Bakanı'nı aramış. Sayın Selami Altınok da ‘İstanbul Valisi’yle durumu konuşacağım’ demiş. Bu konuşmadan sonra başvuruyu yapıyor ve içişleri bakanına da durumun anlatıldığını anlatıyor.


Eğer yakın koruma tahsis edilmiş olsaydı durum biraz daha farklı olabilirdi diye düşünüyoruz.” (Birgün)
 

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1259

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

malatyaya-aci-haber

Malatya'ya acı haber

01 Ekim 2015 Perşembe 18:58
avukati-valiligi-yalanladi

Avukatı valiliği yalanladı

01 Ekim 2015 Perşembe 18:20
iside-buyuk-darbe

IŞİD'e büyük darbe

22 Ağustos 2015 Cumartesi 00:23
akpnin-ohal-haritasi

AKP'nin 'OHAL' haritası

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:47
2-genc-daha-olduruldu

2 genç daha öldürüldü

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:31

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA