18 Ekim 2017 Çarşamba

AKP'nin 'OHAL' haritası

akpnin-ohal-haritasi

Geçici AKP hükümetinin, 2002 yılında kaldırmakla övündüğü OHAL uygulaması, son günlerde ilan edilen "Askeri Yasak Bölge" uygulamasıyla yeniden devrede.
20 Ağustos 2015 Perşembe 14:47

Geçici AKP hükümetinin, 2002 yılında kaldırmakla övündüğü OHAL uygulaması, son günlerde ilan edilen "Askeri Yasak Bölge" uygulamasıyla yeniden devrede. 1987 yılında 4 il ile başlayan daha sonra 13 ile yayılarak 15 yıl boyunca uygulanan OHAL uygulaması, "Askeri Yasak Bölge" olarak 7 Haziran seçimleri sonrası bölgedeki 11 ili kapsayan 100'den fazla yerleşim yerinde devreye sokuldu. Söz konusu uygulamanın hayata geçirildiği bu bölgelerin ağırlıklı olarak HDP'nin açık ara birinci parti olduğu illeri ve yerleşim yerlerini kapsaması dikkat çekiyor. Öyle ki daha önce, OHAL şimdi "Askeri Yasak Bölge" ilan edilen alanların haritası ile HDP'nin birinci olduğu illerin haritası neredeyse aynı.

BAHÇELİ'NİN SIKIYÖNETİMİ ZATEN DEVREDE

 

AKP'nin "savaş koalisyonu ortağı" gibi hareket eden MHP, "sıkıyönetim çağrısı" yaptı. Oysa Bahçeli'nin ifade ettiği "sıkı yönetim" uygulaması zaten çatışmalar başladığı günden sonra devreye sokulan "Askeri Yasak Bölge" uygulamalarıyla hayata geçirildi. Şimdiye kadar Diyarbakır, Ağrı, Mardin, Hakkari, Antep, Urfa, Dersim, Şırnak, Erzurum, Kars ve Muş olmak üzere 11 ilde toplamda 100 merkezde bu uygulamaya geçilmiş durumda.

 

Değişik tarih aralıkları için ilan edilen "Askeri Yasak Bölge" kararları, daha önce uygulanan OHAL bölgesinin sınırlarını da aştı.

19 Temmuz 1987'de Diyarbakır, Hakkari, Siirt ve Van illerinde başlatılan OHAL uygulaması, kaldırıldığı 2002 yılına kadar Ağrı, Kars, Urfa, Antep, Erzurum, Siirt, Ardahan'ın da dahil edilmesiyle toplam 10 ilde uygulandı.

Geçmişte OHAL kararlarıyla yönetilen bu illerde, şimdilerde "Askeri Yasak Bölge" ilan edilmesi dikkat çekiyor. Diğer illere nazaran daha önce "güvenli bölge" olarak tanımlanan ancak HDP'nin bu merkezlerde destek kazanmasıyla "Askeri Güvenlik Bölge" ilan edilen Ardahan, Kars gibi illerin "Askeri Yasak Bölge" kapsamına alınması, Cemil Çiçek'in 2007 seçimlerinden sonra ifade ettiği "Ermenistan sınırına dayandılar" sözlerini hatırlattı.

HDP'YE OY VERMENİN BEDELİ

Ancak OHAL haritası ile "Askeri Yasak Bölge" haritası arasında kıyaslama sonucu ortaya çıkan bu fark, bir başka harita ile anlam kazanıyor.

Hem daha önce OHAL ilan edilen bölgeler ile bu bölgenin sınırlarını aşan şimdi "Askeri Yasak Bölge" ilan edilen alanlar, HDP'nin etkin olduğu alanlar. HDP'nin etki alanı genişledikçe, OHAL bölgesi alanı da genişletiliyor. "Askeri Güvenlik Bölgesi"ne dahil edilen yeni alanlardan Ağrı, HDP'nin AKP'yi sıfırlayarak son seçimde 4 milletvekili çıkardığı kentlerden biri.

Kars yine son iki dönemdir, HDP'nin milletvekili çıkardığı, son seçimde de birinci parti olarak milletvekili sayısını 2'ye çıkardığı illerden diğeri.

"Askeri Güvenlik Bölgesi" ilan edilen alanlardan biri olan Erzurum, son yerel seçimlerinde 4 ilçe belediyesinin DBP'ye geçtiği, bütün faşist saldırılara rağmen HDP'nin milletvekili çıkardığı diğer bir kent.
Yine Urfa'da, HDP son seçimlerde AKP ile neredeyse eşit düzeyde milletvekili çıkarırken, "Askeri Yasak Bölge" ilan edilen alanlardan olan Antep'te de HDP son seçimlerde milletvekili çıkarmıştı.

KATLİAM OPERASYONLARI HDP'NİN KALELERİNE

Ayrıca ilçeler bazında değerlendirildiğinde, operasyonların yürütüldüğü, katliamların yapıldığı bütün ilçeler HDP'nin oy patlaması yaptığı alanlar olarak dikkat çekiyor.

Son dönemde AKP'nin katliamları ve askeri yasak bölge uygulamalarıyla gündeme gelen Varto'da HDP yüzde 93,55, Silvan'da yüzde 88,90, Silopi yüzde 89,38, Lice yüzde 96,02, Yüksekova yüzde 94, Nusaybin yüzde 90,42, Cizre yüzde 91,97, Diyadin yüzde 88.88 oranında oy aldı. (Evrensel - DİHA)

Haber Kaynağı: MALATYA YENİGÜNHaber okunma sayısı: 1374

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

malatyaya-aci-haber

Malatya'ya acı haber

01 Ekim 2015 Perşembe 18:58
avukati-valiligi-yalanladi

Avukatı valiliği yalanladı

01 Ekim 2015 Perşembe 18:20
iside-buyuk-darbe

IŞİD'e büyük darbe

22 Ağustos 2015 Cumartesi 00:23
akpnin-ohal-haritasi

AKP'nin 'OHAL' haritası

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:47
2-genc-daha-olduruldu

2 genç daha öldürüldü

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:31

GÜNDEM

Saçlardan sürükleyenlere ne oldu?

Manisa'da Gülen cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan başörtülü kadınlara kelepçe takılması

Başörtülü vekil darp edildi, gaz yedi

HDP'li vekillerin de olduğu gruba polis sert bir şekilde saldırdı.

EMEP'ten başkanlık sistemine karşı çağrı

Emek Partisi (EMEP) 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ‘tek başına iktidar’ olan AKP’nin ve Saray’ın başkanlık

TOKİ konutları için kura çekilecek

Malatya'da TOKİ konutları için 17-18 Kasım günlerinde kura çekimi yapılacak.

Büyükşehirde gündem meyve!

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde nar, ceviz ve üzüm ikramı yapıldı.

Hayvan haklarında sınıfta kaldık

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, AB Türkiye İlerleme Raporu'nda hayvanların "hakları olan canlılar olarak değil;

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA